Astronomi ve Astroloji Nedir
Gizemli Bilgiler 87 0

Astronomi ve Astroloji Nedir

Astronomi ve Astroloji Nedir

Birçok kişi astronomi ve astroloji kavramlarını birbirine karıştırıyor. Fakat iki kavramda birbirinden tamamen farklıdır. Birbirine karışma sebebi ise isim benzerliğinden kaynaklanmaktadır.

Astronomi Nedir? Astroloji Nedir?

Astronomi gök bilimi demektir. Şöyle ki; gök olayları ve gezegenler araştırılır ve buna dayalı olarak insanlara bilgiler sunulur. Öte yandan astroloji ise gök olaylarının ve gezegenlerin hareket etmesinin insan oğluna ne gibi bir etki ve değer kattığını incelemektedir. Özet ile astroloji yıldızların ve gök olaylarının insan üzerinde bırakmış olduğu etkiye parmak basar. Astronomi ise insanlara faydası olacak gök yüzündeki yaşanan olay ve durumları incelemektedir.

Astroloji ve Astronomi Arasındaki Fark

Astroloji ve astronomi arasındaki fark birinin bilim dalı olması bir diğerinin bilim dalı olmamasıdır. Astronomi bir bilim dalıdır, fakat astroloji bir bilim dalı değildir. Bunun temel nedeni ise iki kavram arasındaki incelemenin ayrıntılı bir şekilde ifade edilmesidir. Her ikisi de gök yüzünü incelemektedir fakat bu aynı amacı taşıdıkları anlamına gelmediği için aralarında fark oluşmuştur.

Astrolojinin Amacı

Astrolojinin amacı gök yüzünde yaşanmış olan olayları analiz ve incelemeye aldıktan sonra insan üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını gözlemler. Astroloji ismi zikredildiğinde bazıları fal ve benzeri gibi durumları aklında canlandırabilir. Bunun sebebi falcı kişilerin gök olayları ile bağdaştırma yaparak fal bakmalarıdır. Esasen falcılık ile astrolojinin hiçbir alakası yoktur.

Astronominin Amacı

Bahsedildiği üzere astronominin amacı gök yüzünde meydana gelmiş olan her tülü olayı incelemeye almak ve bu olaylar hakkında insanlara bilgi paylaşımı yapmaktır. Astronominin amacı arasında gezegenler, güneşler, yıldızlar ve diğer olayları incelemek yer almaktadır. Bu inceleme sonucu insanlığı daha fazla geliştirmek ve belirli bir çizgi üzerinde yol kat edebilmek için bilgiler bütün insanlık ile paylaşılır. Tabi insanlığın zararına olacak bazı gizli bilgilerinde olabileceği ve bunların paylaşılmaması gerektiği durumlarda vardır.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir