Başarı İçin Plan Yap
Başarı 127 0

Başarı İçin Plan Yap

Başarı İçin Plan Yap

Düzenli bir hayat yaşamalı, planlı çalışmalıyız. Kâinatta her şey düzen ve intizam içindedir. “Allah’ın birinci yasası düzendir.” der bir düşünür. O halde biz de işlerimizi planlamalı ve o plana göre yapmalıyız. Her şeyden önce ulaşmak istediğimiz hedefi belirlemeli; hedefimize ulaşmak için zamanı verimli kullanmalıyız. Zamanı verimli kullanmanın en kestirme yolu plan yapmaktır. Ayrıca başarı prensiplerini bilmeliyiz.

Başarı Prensipleri

 • Plan yapın ve kolları sıvayın, işe koyulun. Yolunuza elbette engeller çıkacaktır. Onları aşmanın mutlak bir yolunu bulun.
 • Asla kimseyi suçlamayın bunun bir faydası olmaz
 • Kimseden yakınmayın. Elinizden geleni yapın, eksikliği kendinizde arayın. Başkasını değiştiremeyiz ama kendimizi değiştirebiliriz.
 • Mazeretlere sığınmayın, bunun size faydası olmaz.
 • Sorumlu davranın, risk alın.
 • Kendinize güvenin. Bu tavır, başkalarının da size güven duymasını sağlar. Liderlik için kendine güven duymak ve çevresine güven vermek çok önemlidir.
 • Yeteneklerinizi sonuna kadar kullanın. Yılmayın, üşenmeyin asla pes etmeyin.
 • Derslerinize iyi çalışın, işinizi en iyi yapın. Yapmanız gerekenleri öğrenin ve öğrendiklerinizi uygulayın.
 • Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v): “İstediğinizi öğrenin fakat bildiklerinize göre hareket etmedikçe ilmin size hiçbir faydası olmaz.” buyurur.
 • Sadece kendiniz için değil, başkalarına faydalı olmak için de çalışın. İnsan sosyal bir varlıktır, tek başına mutlu olamaz. Mutluluğu aile, çevre ve insanlık içinde arayın.
 • Planlı çalışın. Plansız başarı yoktur.

Başarı için Uygulanabilir Bir Plan Kurgulayın

Zaman, herkes için en önemli hazinedir. Başarı için plan yapmak şarttır. Çalışma planı son derece önemlidir. Uygulanabilir bir plan yapın ve çalışma odanızın duvarına asın. Çalışma saati geldiğinde mutlaka çalışma masasına oturun, sağda solda gezmeyin.

-İyi Bir Planın Özellikleri

 1. Çalışma saatleri belirlenir.
 2. Dinlenme saatleri belirlenir.
 3. Önce zor işler planlanır.
 4. Planın verimli olabilmesi için farklı çalışmalara yer verilir. Mesela matematik çalışan bir öğrenci, daha sonra Türkçe, sosyal bilgiler, biyoloji gibi bir derse geçmelidir. Matematikten fen bilgisine geçmek verimsizlik sebebidir. İki zor dersi arka arkaya çalışmamalı.

Plan, görülebilir bir yere asılmalı. Uygulanamayan plan, mutlaka yeniden düzenlenmeli ve uygulanabilir hale getirilmeli. Aksi halde plandan istenen sonuç elde edilemez.

Kaynak Kitap; Başarıya Götüren Yol
Hayat Yayınları
Yazar: Ali Erkan Kavaklı

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir