Başarılı Olabilmek İçin
Başarı 69 0

Başarılı Olabilmek İçin

Başarılı Olabilmek İçin

Herhangi bir işte veya belirlenmiş olan bir hedefte başarılı olabilmek için önce okuyup bilgi edinmeli ve edinilen bilgileri iyice kavramak gerekir. Ardından hem bilgi edinmeyi hem de edinilmiş olan bilgi ile çalışmayı sevmeliyiz. İnsan sevgi duyduğu bir eylemde zevk, lezzet ve tat alır. Buda uğraş ve emek verdiği duruma sıkı sıkıya bağlanmak demektir. Çalıştığı işe sıkıca bağlanan biri eğer başarılı olursa büyük mutluluklara ulaşır.

Başarılı Olabilmek İçin Özgüven Sahibi Olmak Şart

Her insan eşit donanımlara sahiptir. Bir insan bir konuma gelebildiyse bu var olan yetenekleri ile bazı eylemler gerçekleştirdiği anlamına gelir. Eğer başka bir insan başarılı olabiliyorsa sizde olabilirsiniz. Hiç kimsenin yaratılış olarak birbirinden fazlası veya eksiği yok. Yalnızca elde ettikleri ve ulaştıkları nimetler fazla olur. Bu durum ise nimetlere ulaşamayan insanlardan üstün oldukları anlamına gelmez. Hiçbir şeye sahip olmayan bir insan başarılı olabilmek için çok çalışarak veya hedefi ne yoğunlukta bir çalışma gerektiriyorsa ona göre güzel konumlara gelebilir. Başarı sahibi olunacağına inanılmalı ve kendimize özgüven duymalıyız. Eğer bir eylem gerçekleştirme konusunda özgüven problemi yaşanıyorsa, farklı eylemler içinde beyin tarafından otomatik bir şekilde tekrarlanabilir bir hal alacaktır. Bu şekilde ilerlenirse yolun sonu karanlıktır.

Başarılı Olabilmek İçin Büyük Hedefler Belirlenmeli

Önemsiz ve değersiz hedefler belirlemek insanı yorar ve ulaşıldığında herhangi bir mutluluk ve lezzet ile karşılaşılmaz. Bu sebeple değeri yüksek hedefler belirlenmeli ve başarılı olabilmek için bu hedeflere yoğun bir şekilde adapte olmalıyız. Değerinden fazla uğraş verilmediği sürece hedefe giden yolda yapılanlar bizi yormayacaktır. Fakat hedefimiz ile alakasız işler bizi hedefimizden soğutur hatta vazgeçmemize bile sebep olabilir. Hedefimize doğru ilerlerken kesin ve şüphesiz bir inanç ile hareket etmeliyiz aksi taktirde zihin sürekli olarak engeller çıkaracaktır. İşin ucu kestirilemediği için zihin insana sürekli engeller çıkarır, bu sebeple tefekkür etmekten yani düşünmekten faydalanmakta mantıklı bir seçenek olabilir.

Başarılı Olabilmek İçin Modelleme İhtiyacı

Büyük işler başarabilmek için büyük idealleri olan insanları hedeflemek gerekir. Sizin ilgi alanınız ne ise o konu hakkında başarı sahibi olmuş insanları modellemek sizin için mutluluk verici olacaktır. Bunun temel nedeni ise hem sevgi duyduğunuz ilgi alanınızdan vazgeçmenize gerek kalmayacak, hem de sevgi duyduğunuz ve mutluluk verici bir hedefe doğru ilerlerken mutluluk duyacaksınız. Bunun yanı sıra birde hedefe ulaştıktan sonra elde edebileceğiniz mutluluğu düşünün. Son olarak belirtilmesi gerekir ki başarılı olabilmek için gerçekleşen bu hedef uğrunda tüketmiş olduğunuz her türlü enerjinin karşılığını sonuna kadar alabileceksiniz.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir