Beyin Fonksiyonları
Beyin Gücü 120 0

Beyin Fonksiyonları

Beyin Fonksiyonları

İnsan beyni hakkında birçok kişinin temelde bilmiş olduğu bilgilerden biride cevizin içi gibi iki bölmeden oluştuğudur. Bu iki bölüme lob ismi verilmiştir. Beynin her iki lobu normal bir insanda faaliyet halindedir. Beyin fonksiyonları bu loblar sayesinde etkileşimli bir şekilde eylem gerçekleştirir. Her iki lobun kendine göre çalışma prensibi vardır. Bu iki lobun biri maddi yönümüzü temsil ederken bir diğeri manevi yönümüzü temsil etmektedir.

İnsan Beyninin Sol Lobu

İnsan beyninin sol lobunun ilgi alanları; araştırma, inceleme, mantık ve benzeri özelliklere sahip eylemlerdir. Başarıya ulaşmak isteyen veya ulaşmış olan her insan bu iki lobun birbirine bağlı şekilde çalışmasının vermiş olduğu verim ile isteklerine ulaşır. Şöyle ki; sol lob ile sağ lob sürekli bağlantı halindedir. Ve ikisi de birbirini doğrular niteliktedir.

İnsan Beyninin Sağ Lobu

Beynin sağ lobu ise çoğunlukla hayal kurma, renk, müzik, ahenk ve benzeri eylemleri düzen içerisine sokar ve sürekli geliştirir. Diğer lobun özelliklerinde de belirtildiği gibi kişisel gelişim ve ortaya konulan üretim bu iki lobun birbiri ile uyumlu ve bağlantılı çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer kişi bu iki lobdan sadece birini kullanıyorsa, bu bazı problemlerin olduğu anlamına gelir. Böyle kişilerin iki lobun birbirinden bağını yitirdiği için başarısız olma ihtimalleri çok yüksektir. Şöyle söylenebilir ki; bir lobu kullanan kişi o lobun özelliklerinden faydalanabilir fakat bazı durumlarda diğer loba gereksinim duyulacağı için diğer yanın faaliyet gösterdiği alanlardan mahrum kalır. Buda başarısızlık anlamına gelir. Bazı tarihe adı geçmiş din adamları bu hakikatin farkına varmıştır. Bu sebeple kişilerin yalnızca maddi bilgiler ile meşgul olmalarını doğru bulmamakla beraber manevi yönlere de yönelmeyi tavsiye etmiştir. Bu tavsiyeye uymayanlar ise dinde yobaz olarak nitelendirilmiştir. Tekrar beyin konusuna değinmek gerekirse beynin iki lobunun olduğunu bilmek ve bunu keşfetmek bazı güzel sonuçlar doğurabileceği gibi kişi sağlıklı bir beyin yapısına sahip değilse heyecan ve endişe gibi duygulardan ötürü ufak bir hatada ciddi sorunlara sebep olabilir.

Kaynakça; Ruhun Deşifresi Kitabı
Yazar: Mehmet Ali Bulut
Hayat Yayınları

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir