Beyin Geliştirme Yöntemleri
Beyin Gücü 119 0

Beyin Geliştirme Yöntemleri

Sahip olduğumuz organlarımızın daha çok kullanım halinde olanı daha fazla gelişme hali gösterirken, daha az kullanılanları ise daha az gelişme göstermektedir. Bir örnek vermek gerekirse solak olan bir insan, sağ elini kullanmakta güçlük çeker. Buda insanın bazı durumlara elverişli ve yatkın, bazı durumlara ise elverişliliği az ve pek yatkın olmadığı anlamına gelir. İnsan beyni yapısal olarak karmaşık gibi algılansada esasen temelinde yöntemi çok basittir. Bu yöntem ise ya gelişebilir bir beyin yada körelebilir bir beyindir. Fakat ikisinden biri daha kolaydır oda körelme. İnsan beyninin körelmesi basittir. Bunun sebebi insan sahip olduğu beyni ile sürekli kolay ve hazır olana yönelik beyin geliştirme yöntemleri arasında herhangi birini pek kullanmaz buda beynin gelişmesini zorlaştırarak daha çabuk körelmesine sebebiyet verir. Özet olarak şöyle söylenebilir ki belirli bir konu hakkında çözüm ve teori üretmemek insan beynini bir süre sonra köreltmeye başlar. Fakat yinede beyin geliştirme hakkında uzman kişilerin önermiş olduğu bazı yöntemler ve tavsiyeler mevcuttur.

Beyin Geliştirme Yöntemleri

Beyin Geliştirme Yöntemleri

İlaç Kullanımı: Beyne yönelik bazı ilaçların kullanımı beyni belirli bir zaman dilimi dinç ve uyanıt tutmaktadır. Bununla beraber beynin bir lobundan diğer lobuna kimyasalların aktarılmasını sağlayarak daha işlevsel ve gelişmiş bir beyine sahip olmak mümkün.

Besin Tüketimi: Bazı protein içerek besinlerin tüketilmesi halinde beyin işlevselliğini arttırabiliyor.

Müzik Seçimi: Yapılan araştırmalara göre Mozart ve benzeri gibi müzik dinlemenin beyne büyük faydası olduğu söylenmekte.

Beyin İçin Zihinsel Egzersizler: Özellikle insanı zorlayan ve çözülmesi basit olmayan problemleri çözmek beyni geliştirme açısından çok faydalıdır. Çözmenin yanı sıra çözmeye çalışmak bile fayda verici olabilir.

Uyku Düzeni: Uzun süre uyumamak ve uykusuz kalmak insanı uyuşturarak, adeta bir sarhoşmuş gibi gösterebiliyor. Belirli bir süre çalışıp sonra uyumak ise daha faydalıdır.

Yürüyüş Yapmak: Mantık gücü, öğrenme ve konsantrasyon geliştirmek için haftanın yaklaşık yarısı kadar yürüyüş ve egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

Hobi Edinmek: Bireyin sevgi duyduğu ve hoşlandığı hobiler edinmesi özellikle unutkanlık hastalığı olan Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini ortadan kaldırmakta.

Konsantrasyon: Bir kişi yapmış olduğu bir işi büyük bir dikkat ile yapıyorsa ve yaparken birden dikkatini kaybederse yeniden dikkatini toparlayıp konsantre olması yaklaşık 15 dakika sürecektir. Bu durum konsantrasyon ve dikkatin önemini vurgulamaktadır.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir