Beyin Hücreleri
Beyin Gücü 89 0

Beyin Hücreleri

Beyin Hücreleri

Vücudumuzun en uzun yaşayan hücresinin kemik hücresi olduğu apaçık ortadadır. Birde bizde yaşam süren bir hücre vardır ki ömrü bedenimizin ömrü ile aynıdır. Onlar tükenince, daha doğrusu onlar ölünce bizde ölmüş oluruz. Bu hücre sinir hücreleridir. İnsanın ölümü beyin ölümüyle olur. Beynimizdeki hücreler kendilerini yenilemezler. Beynimizde 100 milyar sinir hücresi var. Başımıza gelen en küçük bir darbede en az 16 sinir hücresi aralarındaki bağlantı koptuğu için devre dışı kalır yani ölür. Günde ortalama 50-100 bin sinir hücresi ölmektedir ve yerine yenisi gelmemektedir. O yüzden başımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Hücrelerin Çoğalması

Bilindiği üzere hücreler bölünerek çoğalırlar. Bölünme sırasında, hücrenin çekirdeğinde bulunan DNA’nın da yeni hücre için bir kopyasının alınması gerekir. Yeni meydana gelen hücrenin ayrıldığı hücreden kopyalaması zorunlu olan bilgiler en az bir milyon sayfayı dolduracak DNA bilgileridir. DNA toplamda 3 milyar harften oluşan, canlı ile ilgili tüm bilgileri saklayan muazzam büyüklükte bir bilgi bankasıdır. O bilgileri yazılı hale getirdiğimizde, toplam 1 milyon sayfadan oluşan yaklaşık 1000 ciltlik bir ansiklopediye eş değerdedir. Hücre bu 1000 ciltlik ansiklopediyi yirmi dakika içinde kopyalayıp kendisine kaydediyor. Hem de hiçbir hata ve eksiklik olmadan. Günümüzde bilinen hiçbir fotokopi makinesi veya teknolojik ürün, bu kadar kısa sürede bu kadar hatasız ve eksiksiz bir kopyalama işlemi gerçekleştirememektedir. Üstelik bunu kopyalayan devasa bir alet değil, gözle dahi göremediğimiz bir hücredir. Her bir hücremiz, adeta bir hidroelektrik santraldir aynı zamanda. Hücrelerinizdeki mitokondri bu görevi en bilge mühendislere parmak ısırtacak bir ustalıkla gerçekleştirir. Milimetrenin 100’de biri kadar olan hücrelerimizin içindeki “enerji santrali”nin, bir petrol rafinerisinden ya da bir hidroelektrik santralinden daha karmaşık olduğunu söylemek hiç ama hiç abartı olmaz.

Kaynakça; Ruhun Deşifresi Kitabı
Yazar; Mehmet Ali Bulut
Hayat Yayınları

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir