Beyin ve Rüya İlişkisi
Beyin Gücü 323 4

Beyin ve Rüya İlişkisi

İnsan beyninin bir özelliği de geleceği kurgulamak ve tasarlamaktır! Eskiden uyuyunca beynimizin de uyuduğunu zannederdik. Yapılan bilimsel çalışmalar, bu yanlışı da tashih etti. Bugün biliyoruz ki, beynimiz hiç uyumuyor. Beynin uykudaki durumu, bekleme durumundaki bir bilgisayarın ekran kartını deforme olmaktan korumak için ekranı karartması gibi bir hal.

Yani bir anlamda, ekran koruyucuyu indiren beynimiz bize uykuda kendini fark ettirmiyor ama geri planda açık dosyalar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Beyin, uyku hali de dahil, bir dakika bile vücudun her türlü hareketini sevk ve idareden geri kalmaz. Sürekli, bedenimizi bir sonraki aşamaya hazır tutmaya çalışır.

Beyin normal faaliyetlerini yaşamsal görevlerini yerine getirmenin yanı sıra bir yandan da geleceği tasarlar. Bir sonraki dakika, saat, hafta, yıl ve yıllarda neler olabileceğini tahmin edip, olası gelişmelere karşı tasarımlar üretmeye başlar. Gelecekte içinde yaşayacağı dünyanın maddi manevi ortamın risk ve fırsatlarını hesap eder.

Beynin bu tarz faaliyetleri, uyku esnasında daha fazla yoğunlaşır. Bazı rüyalarımız, onun kendine göre yaptığı tahminlerin görüntülü yansımasından ibarettir.

Beyin, gelecekle ilgili serbest tasarımlar yaparken ve eskizler üretirken, biz onları rüya olarak algılarız. Doğru şekilde beslenen ve olumlu kullanılan beynin serbest tasarımları, çoğu kez, gelecekte olduğu gibi karşımıza çıkar. Dünya üzerinde rüyasının gerçek olduğunu söyleyen bu kadar insan, yalan mı söylüyor sanıyorsunuz?

Tabii ki rüya konusu da beynin başlı başına irdelenmesi ve incelenmesi gereken bir alanıdır. Biz rüyalarımızın (Rahmani dediğimiz ve vahyin bir türü olan rüyalar hariç), beynimizin bir prodüksiyonu, bir kestirimi ve geleceğe dair öngörüsü olduğunu belirtmekle yetinelim.

Unutmayın ki siz beyninizi ne kadar doğru ve pozitif bilgi ile destekler, ne kadar temiz düşüncelerle tetikler ve ne kadar temiz gıdalarla beslerseniz, beyniniz de o kadar berrak, temiz ve mutlu bir gelecek tasarımı koyar önünüze. Sizi geleceğe umutla baktırır. Umutla baktığınız ve umudunuzu kaybetmeden kurguladığınız bir gelecek de bir gün gerçekten sizin yaşadığınız bir gerçeğe dönüşür.

Bu makale Mehmet Ali Bulut’un Ruhun Deşifresi isimli kitabından alıntılanmıştır. Hayat Yayınları

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Beyin ve Rüya İlişkisi” üzerine 4 yorum

 1. emre dedi ki:

  Rüyalar benim hep ilgimi çekmiştir , niyese rüya görmeyi seviyorum orada ap ayrı bir hayat var 😀

 2. Önder dedi ki:

  İnsan beyniyle her şey hayal edebilir bunlardan biri de rüya.Rüya da her şeyi kurgulayabiliriz ve insan her gün rüya görür ama bazen kalkınca unutabilir.

 3. Ferhat dedi ki:

  Haklısınız yorumunuzla lucid rüyayı anımsadım bir an 🙂 Zaten rüyalar bilinç altımızın yansıması oluyor çoğu zaman, bilinç altındakilerde bizim gerçekleştirmiş olduğumuz eylemlerin bir parçasını taşıyor. Tabi bu duruma yaratıcının bir olayı bize bildirmek için göstermiş olduğu rüyalar dahil değildir.

 4. Sena dedi ki:

  Ben rüya görmeyen veya gördüğü bir rüyayı hatırlamayan bir insanım acaba neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir