Bilgi Nasıl Kaydediliyor?
Kitaplardan Notlar 138 1

Bilgi Nasıl Kaydediliyor?

Bilgi geldi ve beynimiz tarafından da tanındı. Peki, acaba nasıl kaydediliyor? Hafıza üzerine araştırma yapanların verdiği bilgiye göre, beynimize gelen bu elektrik sinyalleri unutulana veya hafızaya kaydedilene kadar üç aşamadan geçer. Elektrik akımı veya titreşimi şeklinde beyne gelen bir “impuls”, burada 10 ila 20 saniye kaldıktan sonra, ortadan kalkar.

Eğer beyinde o impulsa dair bir merak veya ilişki bulunmuyorsa veya temel beyin programında daha önceden yer etmiş olan bağlantılarla bir çağrışıma girmiyorsa bu impuls, sokak gürültüsü veya daha önce hiç duymadığımız bir dildeki konuşmalar gibi bir kulağımızdan girip diğerinden çıkacaktır.

Duyularımızın impulsları alma kabiliyeti sınırsızdır ama duyularımızın eşikleri de vardır. Her bilginin işleme sokulmasına müsaade edilmez. İşte bunun gibi, hafızamızın da bir “kayıt eşiği” vardır. Neyin kaydedilmeye değer olup olmadığını, önceden beynimize bilerek veya bilmeyerek yüklediğimiz bir program kararlaştırıyor.

Beyin beş duyu yoluyla gelen bilgileri tutmada üç tür tutkal kullanır. Bunların ilkinde eğer gelen bilgiye ihtiyaç olmadığı anlaşılırsa, hafıza en basit tutkalı kullanıyor ve o bilgiyi 10-15 saniye tuttuktan sonra imha ediyor. Eğer, zihnimiz, o bilginin bir süre daha gerekebileceğine karar verirse hafızamız, onu bir iki gün hatırlanacak şekilde depolar.

Bir bilginin kaybolmasını istemiyorsanız ki bu da zihnimizin o bilgiye verdiği öneme bağlıdır. Zihnimiz, o bilginin kalıcı hafızaya kaydedilmesini sağlar. Ve tabii bir bilginin uzun süreli hafızada tutulmasını istiyorsak onu tekrar etmemizde büyük yarar vardır. Zikir gibi. Demek ki, gelen bir bilginin, beynimizde ilinti kuracağı veya ekleneceği bir alan yoksa o bilgi en fazla beş on saniye hafızamızda kalıp kayboluyor.

Tabii unutmayalım ki bütün bu işlevlerin gerçekleştiği yer, beynimizin hücreleridir ve bu işlemler de onlarda gerçekleşen kimyasal tepkimelerle oluyor. İşte size küçük bir beyin jimnastiği. Mesela diyelim ki bir impuls(bilgi)’ın çok kısa süreli hafızada değil de “kısa süreli hafızada” tutulmasına karar verildi. (Sizce karar veren kim? “Bir ben vardır bende, benden içeri” diyor, Yunus. Şimdi anlıyorsunuz değil mi o ben içindeki beni: Ruhumuz! O da Yaratıcı’nın bir “emr”i yani Hay isminden var ettiği bir mahiyet tabii.)

İşte “çok kısa süreli hafıza” engelini aşabilen bilgiler, yeni bir ortama kavuşurlar. Kavuşmakla da kalmazlar o ortamın yapısını değiştirirler. “Çok kısa süreli hafızadan” “kısa süreli hafızaya” geçen elektrik akımı, hücrenin yapısını da değiştirerek, hücrede ribonükleik asit (RNA) oluşmasını sağlar. Bu ribonükleik asit, 10 ila 30 dakika arasında hücrede kalır. Eğer alınan o bilgi, ilgi alanımıza girmiyorsa veya kendisini ekleyeceği bir yer bulamıyorsa, en fazla 30 dakika sonra o ribonükleik asit bozulur ve hücre eski haline geçer. Böylece o bilgi de yok olmuş olur.

Eğer ilgi alanımıza giriyorsa o zaman da o bilgi, “kısa süreli hafıza’dan “uzun süreli hafıza”ya aktarılır ve böylece “deoksiribonükleik asit’e (DNA’ya) dönüşür.

Bu makale Mehmet Ali Bulut’un Ruhun Deşifresi isimli kitabından alıntılanmıştır. Hayat Yayınları

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Bilgi Nasıl Kaydediliyor?” üzerine 1 yorum

  1. Önder dedi ki:

    Bilgilerin nasıl kaydedildiğini hep merak etmişimdir.bu makale ile biraz bilgilendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir