Çok Bilmiş İnsanlar

Çok Bilmiş İnsanlar hepimizin hayatında olmasada bir çoğumuzun hayatında kendilerine yer edinmişlerdir. Bu tip insanlarla mücadele etmemiz ve onlardan gelebilecek tehlikelerden korunmamız gerekir. Bu tip insanlar genellikle ikiye ayrılmaktadır.

Birinci tip insanlar kendi içlerinde bazı öz güven sorunları yaşadıkları ve bu durumu bastırabilmek için dış dünyaya her şeyi biliyormuş gibi tavırlar yansıtarak kendilerini başka insanlara göre koruma altına alırlar. Çok bilmiş ve her konuya hakimmiş gibi davranmalarının asıl sebebi budur.

Yani şöyle söylenebilir ki kendi iç dünyalarında yaşamış oldukları her türlü sorunu gizlemek ve tehlikeli durumlardan kendilerini koruyabilmek için çevredeki insanlara tuhaf ve çok bilmiş tavırlar sergilerler fakat esasen pek bir bilgi birikimleri yoktur. Bir diğer her şeyi bilen insan tipi ise hakikaten kendisinin her türlü konuda bilgili olduğunu ve her şeyi bildiğini zanneder.

Böyle insanlara yanlış bir inanışa sahip olduklarını bildirmek için onlara küçük fırsatlar vermek gerekir. Böylelikle ortada küçük bir ihtimal bile olsa belki kendi inanışlarını bizzat kendilerinin sergilemiş oldukları tavır ile yanlış bir inanışa sahip olduklarını anlayabilirler.

Böylelikle ortada çok bilmişlik tavrını ve inanışını sergilemenin gereksiz olduğunu anlama ihtimalleri olur. Fakat yinede kabul edip anlamazlarsa yapacak pek bir şey yoktur. Genellikle böyle insanlar herhangi bir tehlike olduğunu ve bu tehlikeye karşı bir önlem alma amaçlı böyle bir tavır sergilerler.

Biz ise onlara ortada herhangi bir tehlikeli durum olmadığını anımsatmak için onları dinlemeli ve fırsat vermeliyiz. Tabii kuracağımız diyalogda her iki tarafta eşit şartlar altında konuşma gerçekleştirmelidir. Fakat uzmanlar tarafından gözlemlenenlere göre fazla alttan alan taraf siz olursanız, böyle insanlar hemen üste çıkar ve her türlü istismarı uygulayabilir.

Benim şahsi düşüncem ise her şeye rağmen yinede böyle bir istismara maruz kalmamak için bu tip insanlarla hiç bir diyalog kurmamakta fayda var. Böylelikle siz onla diyalog oluşturmadıkça, onunda size çok bilmiş tavrı sergileyecek, sizi istismar edecek ve üste çıkacak bir tavır sergileme olanağı olmaz. Bırakın kendileri çok bildiklerini sansın ve o çok bilgiler ile yetinebiliyorsa yetinsin.

Alanında uzman kişilerin videolarından edinilen bilgilere göre yazılmıştır.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir