Depresyon Nasıl Teşhis Edilir
Psikoloji 75 0

Depresyon Nasıl Teşhis Edilir

Bir bireyin davranışlarından, tavırlarından veya başka bir eyleminden depresyon geçirip geçirmediğinden şüphe edilebilir. Depresyonu tespit etmek için ise eğer bu hastalık hakkında bilgi sahibi olan bir aile ferdi varsa ufak bir depresyon testi yapabilir. Eğer yok ise bir sağlık danışmanına giderek bizzat danışman tarafından depresyon testi yapılarak, depresyonda olup olmadığı anlaşılır. Her iki durumda da emin olabilmek için doktora gitmekte yarar var. Depresyonda olmanın belirtileri vardır;

Depresyonda Olmanın Belirtileri

  • İlk olarak üzüntü yaşıyor mu onu analiz etmek gerekiyor. Eğer üzüntü yaşıyorsa bu üzüntü iki haftadan uzun sürüyor mu?
  • Okulda, evde veya herhangi bir yerde yetersizlik hissi yaşıyor mu?
  • Ve son olarak çektiği üzüntünün başkaları ile olan insani ilişkilerini etkiliyor mu? Eğer bu haller kişide mevcut ise depresyonda olma ihtimali var demektir.

Depresyon hastalığını tedavi edebilmek için öncelikle doğru bir teşhis koymak gerekiyor. Yani burada bahsedilmek istenen kişinin depresif bir hastalığı mevcut mu. Eğer mevcut ise ne tür bir depresif rahatsızlık. Bunu test edebilmek için fiziksel ve psikolojik olarak bir uzmandan yardım almak gerekir. Fakat her depresif belirti olduğunda hemen kişi kendi kafasına göre depresyon teşhisi koymamalıdır. Zira kullanılmakta olan bir ilacın yan etkisi olarak da depresyon belirtileri gözlemlenebilir. Haliyle bu yüzden yardım edecek olan doktorun ilgili testleri yapması gerekir ve buna göre bir tespitte bulunmalıdır. Doktorun bu teşhisi koyabilmek için bazı anket biçiminde tarama araçlarından faydalanır.

Depresyon Nasıl Teşhis Edilmeli?

Teşhis edebilmek için hasta semptomlarının öyküsü tam olarak dinlenir:

  • Bu belirtiler, semptomlar ne zaman baş gösterdi?
  • Ne kadar zaman aldı?
  • Görülen bu semptomların şiddet derecesi nedir?
  • Şu an gözlemlenen semptomlar daha önceden yaşanmış mıydı? Eğer yaşandıysa tedavi edildi mi?
  • Tedavi edilip iyileşme gözlemlendiyse tedavi amaçlı hangi yöntem uygulandı.

Danışılan doktor genellikle hastaya intihar, madde kullanımı ve ölüm gibi düşüncelere sahip olup olmadığını sorar. Bunun yanı sıra hastadan bilgi alınırken, aile kökeninde aynı durumu yaşayan bir insan var mı? Diye sorulabilir. Eğer varsa ve iyileşme süreci tamamlanmışsa nasıl bir tedavi uygulandığını ve hangi tedavinin daha etkili bir izlenim bıraktığını sorar.

Öte yandan hastaya depresif mi ya da manik-depresif mi? öğrenmek için akli durum muayenesi de yapılabilir.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir