Depresyonun Türleri Nelerdir ?
Psikoloji 53 0

Depresyonun Türleri Nelerdir ?

Depresyonun türleri, aynı kalp hastalığı ve diyabet rahatsızlığında olduğu gibi farklı ve çeşitli şekillerde gün yüzüne çıkan bir depresif bozukluk çeşididir. Bu konumda en çok rastlanan üç depresif rahatsızlıktan söz edeceğim. Fakat bu çeşitlerin her birinin şiddet değeri, semptomu ve kalıcılığı farklılık gösterebilir. Bununla birlikte kişinin yaşı, yaşam sürdüğü yeri de depresyon çeşitlerini ifade etmekte farklılık gösterebiliyor. İlk olarak ağır depresyon;

Ağır (Majör) Depresyon

Majör depresyon yani ağır depresyon çeşidinde kişi daha önceden yapmış olduğu eylemlerden ve gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerden zevk alıyorken, artık zevk duymamaya başlamıştır. Bu belirtiler en az iki hafta gibi bir zaman dilimini alır. Yapacak olduğu eylemlerde ya yetersiz hisseder yada aşırıya gitmiş hisseder. Yani şöyle bir örnek vermek gerekirse; acıkınca yemek yemeye başlar ama yemeği yiyemeden iştahı kaçar, tok olunca sofradan kalkar fakat yine acıkmaya başlar. Bu çeşit bir depresif tür yaşam boyunca bir veya iki yada daha fazla tekrar edebilir.

Kronik Depresyon (Distimi)

Bu depresif tür diğer bir tür olan majör depresyona oranla daha hafif derecededir. Fakat daha uzun sürer. Hastanın önüne engel çıkarmaz fakat herhangi bir eylemde kişiyi elverişsiz ve işlevsel olmayan bir hale sokar. Maalesef bu depresif türde bir önceki  bahsetmiş olduğum majör depresyon belirtileri nadirende olsa gözlemlenebiliyor. Hatta majör ve kronik depresyonun birleşerek bir kişide belirtileri başlayabilir ve birey iki çeşidide bünyesinde barındırabilir. Bu duruma ise çifte depresyon denilmektedir.

Bipolar Bozukluk (Manik Depresyon)

Bu depresyon çeşidide başka bir çeşit olmakla beraber açıkca ifade etmek gerekirse duygu durum bozukluğunu içeren bir depresyon çeşididir. Bu tür depresyon geçiren bireylerin duygularında karmaşıklık ve bazı döngüler vardır. Ve bu durum kronik olduğu için sürekli tekrar eder niteliktedir. Nadiren duygu durum geçişleri dramatik ve seri bir şekilde olsada genellikle kademeli bir geçiş yaşanır. Bu hastalığı taşıyan birey, depresif bozukluğun var olan herhangi bir semptomunu yada tüm semptomlarını bir kerede hissedip yaşayabilir ve bedeninde barındırabilir.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir