Dikkat Eksikliği Nedir

Dikkat Eksikliği Nedir

Yapılan araştırmalara göre uzmanlar uğraşılmakta olan belli bir konu üzerinde adapte olmanın yerine ara sıra yaptığımız iş ile alakası olmayan başka işleri yapmanın dikkat eksikliğini giderme konusunda daha etkili bir yöntem olduğunu ileri sürüyor. Böyle bir davranış sergilendiği zaman esas yapmamız gereken işin önemini ve ehemmiyetini anlıyoruz ve daha disipline edilmiş bir şekilde hareket ediyoruz.  Böylelikle zihnimiz dağılmış oluyor ve daha rahat bir kafa ile işimizi tamamlayabiliyoruz. Bu esas tekniğin yanı sıra dikkat eksikliği problemi yaşayan kişilerin başvurması gereken bazı farklı noktalarda mevcuttur.

Dikkat Eksikliğini Gidermek İçin

Dikkat eksikliği konusunda araştırma girişiminde bulunan bireyin tavsiyesine göre uğraşılmakta olan işe biraz ara verip farklı bir iş ile kafa dağıtıp sonra uğraşmamız gereken işe geri dönüş yapmamız gerekiyor. Bu yöntem ile yoğun düşüncelere sahip olan zihnimize biraz izin vermiş olacağız ve daha işlevsel bir şekilde sorumluluklarımızı yerine getirebileceğiz.

Boş Boş Dolanmak Dikkat Eksikliğine İyi Geliyor

Normal şartlarda boş ve faydasız işlerin işimize engel çıkaracağı düşünülür. Fakat psikologlar bunun tam aksini iddia ediyor. Şöyle ki; boş ve yararı olmayan bir iş ile uğraşan kişi, bazı çözülmesi gereken sorunlar konusunda daha fazla uğraş veriyor. Bu durum ise daha disipline edilmiş bir şekilde dikkat eksikliği olgusunu ortadan kaldırıyor.

Dikkat Eksikliği Oluşmaması İçin İşe Ara Vermek

Yoğun iş temposu altında iken işimizi yarım bırakıp ara vermek bir çoğumuzun doğru bulduğu bir tutum değildir. Fakat eğer işe ara vermezsek daha ağır yükleri kendimize yüklemiş olacağız hatta belki de bu ağırlığın altında ezileceğiz. Böyle bir durum yaşanmaması için uzmanlar yapılmakta olan işe ara vermenin sonradan daha hevesli ve daha verimli bir şekilde tamamlanabileceğini ortaya koymuştur. Bu önerinin göz ardı edilmesi halinde dikkat eksikliği daha da artacaktır.

Elbette ki yapılmakta olan işe bütün dikkatimizi vermemiz gerekir fakat bu haddinden fazla olunca bahsedildiği gibi sorunlar meydana getiriyor. Bunun için bütün dikkatimizi tek bir iş üzerinden tüketmemeli ve farklı işler ile zihnimizi berraklaştırmalıyız.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir