Duygusal Zeka “EQ”

Duygusal zeka bireyin güçlü ve zayıf yanlarını bilmesidir. Yani kişi bir işte hatalı eylem gerçekleştirmişse bunun yine kendisinin sorumluluğunda olduğunu bilmeli ve hatasını kabul etmelidir. Yani duygusal zekası gelişmiş olan insanlarda durum bu şekildedir.

Ayrıca şöyle de söylenebilir ki duygusal zekasını geliştirmek isteyen insan kendisinde bir farkındalık yaratmalıdır. Her yapmış hatasını bahsedildiği şekilde kendisinden kaynaklı olduğunu bilip onlardan ders çıkarmalıdır. Ve böylelikle yepyeni sorumluluklar almalıdır.

Duygusal zekası yüksek olan insanlar sosyal manada kendini çok geliştirmiş insanlardır. Ve diğer insanlar ile ikili ilişkileri oldukça iyidir. Duygusal zekası gelişmiş olan insanlar disipline edilmiş bir yapıya sahiptir. Yani bir iş kendisine sıkıntı veriyorsa, onu sıkıyorsa o işi yarım bırakmak yerine yinede tamamlarlar.

Çünkü mücadelecidirler ve zorluklara direnmek mücadele etmek onların hoşuna gider ve onlara mutluluk verir. Duygusal zekayı açıklamak için kullanılan kavram EQ’dur. Bir insan ne kadar güçlü olursa olsun duygularıyla kendisini kontrol edemiyorsa hiçbir önemi hiçbir ehemmiyeti yoktur.

Duygusal zekası yüksek insanların motivasyonu yüksektir ve yaptığı iş ne kadar zor olursa olsun kendini zorlar ve işi tamamlar. Ayrıca bu insanların ikna kabiliyetleri de oldukça iyidir. Duygusal zeka insanın gizli ve kişiye özgü kısmıdır. Görünen kısım ise IQ’dur. Duygusal zeka sayesinde kişi toplum içerisinde nasıl tavırlar sergileyeceğini çok iyi bilir ve başkalarının nasıl hissettiğini çok iyi algılar ve anlar.

Buda onların telepati yeteneğinin daha işlevsel bir şekilde kullanım halinde olduğu anlamına gelir. Her ne kadar IQ önemli olsa da, EQ yani duygusal zekada onun kadar önemlidir. Duygusal zekası gelişmiş olan insanlar diğerlerine göre daha mutlu ve daha keyifli hissederler.

Ayrıca duygusal zekamızın gelişiminde anne ve baba önemli rol oynar. Aile bireyleri çocuklarına olan davranış ve tutumları ile yetiştirmiş oldukları çocuklarını duygusal açıdan geliştirerek topluma hazır bir hale getirebilirler.

Bilgi Edinilen Uzman Doktor; Beyhan Budak 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Duygusal Zeka “EQ”” üzerine 1 yorum

  1. Yasin dedi ki:

    duygusal zeka kavramıyla ilk olarak izlediğim yabancı dizilerden birisi olan scorpion dizisinde tanıştım. Bu dizinin başrol oyuncusu 192 iq ya sahipken duygusal zekası yerlerde sürünüyodu. Makaleniz harika olmuş ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir