Erteleme Hastalığı

Yapmamız gereken bir iş vardır tam yapmaya başlarız fakat o anda işimizle alakası olmayan başka işler akla gelir ve esas yapmamız gereken iş yarım kalır ve yapamayız. Hatta her zaman başka bir tarihe erteleriz. İşte bu erteleme hastalığıdır. Erteleme hastalığı o kadar büyük bir problemdir ki yapmamız gereken asıl iş hakkında teorileri ve sonuçları ortaya koyamayız. Gerçek potansiyelimizi ortaya koyamayız. Sonuç olarak ise büyük bir başarısızlık ile karşı karşıya kalırız. Erteleme probleminin meydana gelmesinin esas sebebi yapılacak olan işte motive olmamızın şart olduğunu zannetmemizdir. Yani işe başlarken motive olmamışsak o işin gerçekleşeceğine inancımız olmaz. Fakat yapılan araştırmalara göre herhangi bir eylemi gerçekleştirmek için motive olmayı beklemeye gerek yoktur. Motivasyon sağlanmadanda bir eylem gerçekleştirebiliriz. Böyle yaparsak sonuç olarak göreceğiz ki motive olmadan gereken eylemi gerçekleştirirsek eylem sonucunda yinede motivasyon sahibi olabiliyoruz. Dolayısıyla herhangi bir işi eyleme dökmek için motive olmayı beklemek gerekmez. Motive olmadan da gayet verimli bir şekilde eylem gerçekleştirebiliriz. Bu taktirde yapacağımız işlerde bir öncelik sırası belirlemek gerekir. Hepsini birden yapmaya çalışırsak kısa süre içerisinde hepsine karşı bıkkınlık hissi gelmeye başlayabilir. Dolayısıyla en önemli işten en önemsiz işlere doğru bir sıralama oluşturmamız gerekiyor. Aynı anda yalnızca bir iş ile uğraşmalı o iş bitince derhal diğer işe geçmemiz gerekmektedir. Eğer en önemli ve zor olan işleri ilk baştan halledersek işimiz daha kolay olacak ve büyük bir rahatlama yaşayacağız. Böylelikle diğer işler daha kolay ve verimli bir şekilde gerçekleşebilecektir. Fakat yapmamız gereken her işi ertelersek kısır bir döngü oluşur. Örneğin yarın yaparım derseniz. Yarın olduğunda bu sefer yine yarın yaparım demeye başlarsınız ve bu şekilde akıp gider. Dolayısıyla yapmamız gereken işi hiç ertelemeden önem derecesine göre sıralandırıp tek tek sonuçlandırmak gerekiyor. Bahsedildiği üzere ertelemek yerine hemen başlayabilirsiniz. Hemen başlarsanız daha verimli ve ertelemeden eylem gerçekleştireceğinizden ortada bir sorun oluşmayacaktır. O an yapmak içinizden gelmesede kendinizi biraz zorlayıp yapmanız gereken işi hemen yapmalısınız. Sonuç olarak şöyle söylenebilir ki erteleme hastalığını yaşamında çıkarabilir, yapman gereken her işi zamanında tamamlayıp sorumluluğunu yerine getirip ortaya bir başarı koyabilirsin. Böylelikle erteleme hastalığı denen olguyu yok edebilirsin.

Alanında Uzman kişilerin videolarından edinilen bilgilere göre yazılmıştır.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Erteleme Hastalığı” üzerine 2 yorum

  1. Yasin dedi ki:

    Bu hastalık bence çağımızın en tehlikeli hastalığıdır. Özellikle akıllı telefonların ortaya çıkması ve teknolojinin gelişmesi ile insanlar yapmaları gereken işleri bırakıp sosyal medyada daha fazla vakit geçirmeye başladılar.

  2. cengiz dedi ki:

    Malesef Türklerde yoğun olarak görünen erteleme hastalığı bende de var. Son dakika olmadan hayatta yapmam güzel bir paylaşım olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir