Fark Yaratmak
Beyin Gücü 124 0

Fark Yaratmak

Fark yaratmak demek insanlara farklı görünmeye çalışıp bu şekilde farklılığa ulaşabileceğini zannetmek demek değildir. Fark yaratmak isteyen bir kişi gerçekten farklı olmalıdır, insanlar farklı desinler diye değil. Buda ancak bazı ince ve derin ayrıntıların bilincine varmak ile mümkün olur. Bu detayları ve ayrıntıları bilen kişi fark yaratabilir. Bunun içinde bazı teknikler mevcut, bu tekniklerden bahsetmek gerekirse;

Fark Yaratma Teknikleri

  • İlk önce farklı bir iş veya eylemi gerçekleştirmek gerekiyor. Yani hiç kimsenin yapmadığı veya yapsa da nadiren yaptığı veyahut en iyisini yapamadığı kişilerin gerçekleştirmiş oldukları eylemleri yapmak gerekiyor.
  • Bu farklı eylemi gerçekleştirirken niyet ve düşünce çok önemlidir. Dolayısıyla doğru bir niyet ve düşünce ile yapmak gerekiyor. İnsanlara havalı görünme ve farklı görünme niyeti ile değil.
  • Esas tekniğe geçmeden önce şunu da belirtmekte fayda var. Sadece bir kişiye farklı görünmek istiyorsanız o kişinin farklılık algısını analiz etmeniz gerekiyor. Bu duruma bir örnek ile açıklık getirmek gerekirse; karşınızdaki kişi “ben küçük mutluluklardan çok hoşlanırım, küçük sürprizler yapsa da diğerlerinden farklı olduğunu anlasam” diye bir düşünceye sahip olabilir. Bu taktirde yapılması gereken ona farklı görünmeye çalışmak değildir, bizzat farklı bir sürpriz yaparak onun gözünde farklı  görünmek gerekiyor. Yani o farklı desin diye değil, farklı olmak için gösteriş yapmadan gerçekten kimsenin yapmadığı veya nadiren yaptığı bir şeyi yaparak hakiki anlamda fark yaratabilirsiniz. Buradaki farklı olmak kavramı soyut bir haliyle kullanılmakla beraber kişiye özgüdür. Yani kendisi için fark yaratmayı istemesidir.
  • Bir önceki teknikte yalnızca bir kişiye özgü onun düşüncelerini analiz ederek sonuca göre bir fark yaratmaktan bahsettim. Ama eğer bütün insanlara rağmen farklı bir konumda olup fark yaratmak istiyorsanız bütün insanların düşünce yapısını analiz etmeniz gerekir fakat bu bütün insanlar tek tek analiz etmek anlamına gelmiyor çünkü bu imkansızdır. Ama burada gizli bir ayrıntı var bütün insanların farklılık algılarını analiz etmek yerine, o insan topluluğunu gruplara ayırarak ve her bir grubun algısını analiz ederek farklılık yaratma olanağına erişebilirsiniz. Zaten dünya üzerinde aynı kişiliğe sahip olan insanlar var ve bu kişilik grupları insanların sayısı kadar değil yani 100 kişilik bir insan grubundan 50 kişisi aynı kişilik grubuna sahip olabilir buda onların algılarının da aynı olduğu anlamına gelir. Şöyle bir örnek ile açıklık getireyim 100 kişilik bir insan topluluğunu 10 gruba ayırarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Mesela ilk 10 insan grubu sevecendir, onların sevecenliklerine göre fark yaratmanız gerekir. İkinci insan grubu havalıdır, bu taktirde havalı insanların gözünde nasıl fark yaratmanız gerektiğini analiz etmeniz gerekiyor. Böyle böyle birden fazla insanı kişiliklerine göre gruplandırabilirsiniz. Dünyadaki insan sayısı çok olsa da, bu insanları gruplara ayırarak her biri için farklılık yaratmaya yönelik bir şey yapabilirsiniz. Zaten insan gruplandırmaları belli ve apaçık olan bir şeydir. Örneğin; iyi insan, kötü insan, cesur insan, güzel insan, akıllı insan ve benzeri gibi.

Unutmamakta fayda var farklılığı gösteriş için veya başka insanlar için değil sadece kendiniz için, farklı bir konuma sahip olmak için yapmalısınız. Buda ancak tamamen gösterişten ve başkaları için bir şeyler yapmaktan muaf olmak ile mümkün olur. Siz sadece kendiniz için bir şey yaptığınız taktirde zaten herkesin gözünde farklı bir konuma sahip olursunuz, çünkü onlar sadece havalı görünmek ve başkaları farklı desin diye fark yaratmaya çalışıyor, ama siz gerçekten fark yaratmak için yapacaksınız. Yani kimse için değil kendiniz için farklı olmak istemeniz bile apaçık bir farktır. Bahsedildiği şekilde sadece kendiniz için yaparsanız, insanların gözünde farklı görünüme sahip olabilirsiniz. Ama fark yarattıktan sonra ise insanlar için fark yaratmaya yönelmek sizin farkınızı sömürebilir bu yüzden dikkat etmekte fayda var.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir