Hafızayı Güçlendirmek İçin
Hafıza 98 1

Hafızayı Güçlendirmek İçin

Hafızayı güçlendirmek unutkanlığı olabildiğince aza indirmek bir çok insanın arzu etmiş olduğu bir durumdur. Fakat hafızayı güçlü kılmak mümkün olsa da, unutkanlığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün olan bir şey değildir. Unutkanlık gerektiği kadar insanda bulunur. Tamamen kaybolup yok olmaz. Fakat unutkanlığı yok etmek yerine onu azaltmak mümkündür. Peki unutkanlık nasıl azaltılır ondan bahsedelim.

Unutkanlığı Azaltmak İçin

  • Unutkanlığı azaltıp hafızamızı güçlü kılmamız için ilk olarak bir kaidenin bilincine varmak gerekiyor. Şöyle ki insan önem verdiği, sürekli kendisine bir bilginin önemli olduğunu zannettirirse bu onun aklında artık yer edinir ve uzun bir süre unutmama ihtimali vardır.
  • Bir önceki kaideyle bağlantılı olarak bizim için unutulmaması gereken yeni bir bilgiyi akılda bulundurmak için onu önemli olan bir bilgi ile birbirine bağdaştırmak ve arasında bir bağlantı oluşturmak gerekiyor.
  • Bu bağdaştırmayı gerçekleştirirken unutulmamış olan ve önemli olan bir bilgiye, unutulmamasını istediğimiz başka bir bilgiyi bağlamalıyız. Bunu yaparken de önemli gibi algıladığınız bilgiyle aynı değerde ve anlamdaş olan bilgiyi bağlamanız gerekir. Unutulmaması gereken bir bilgiyi alakasız olan ve önemi büyük olan bir bilgiye bağdaştırmak doğru değildir.
  • Örnek vermek gerekirse; Matematiğe önem verip matematik hakkında aklında bir bilgi bulunduran kişinin, sayısal işlemler ile alakalı olan aklında tutması ve unutmaması gereken bir bilgiyi matematik bilgisine bağlaması gerekir.
  • Yapılmaması gereken ise alakasız olan bir bilgiyi önem arz eden ve unutulmamış bir bilgiye bağlamaktır. Örneğin akılda tutulan Matematik hakkındaki önemli bir bilgi ile tarih bilgileri birbiri ile bağdaştırılamaz.

Yapılan araştırmalara göre insan öğrenmiş oldukları bilgilerin bir kısmını belirli bir zaman geçtikten sonra unutuyor fakat bilgi aklından tamamen silinmiyor. Uzun bir zaman sonra unutulan bilgi ile bağdaşmış olan yeni bir bilgi edindiğinde veya bağlantılı olan bir bilgiyi anımsayıp hatırladığında unutulmuş olan bilgide akılda canlanıyor. Bir kişi eğer bilgisini unutmak istemiyorsa belirli zaman aralıklarıyla sürekli o bilgiyi yenilemesi ve yeniden aklında canlandırması gerekir. Şöyle ki bir alanda bilgi edinen kişi eğer o bilgiyi önemsiyorsa ve unutmaması gerektiğini düşünüyorsa bilgi akılda temel olacak şekilde ve kalıcılığı sağlanacak bir biçimde belirli zaman aralıklarıyla o bilgiyi tazelemesi gerekiyor. Yani kitaptan edinmiş olduğu bir bilgi ise kısa bir zaman geçtikten sonra yani unutuluyormuş gibi olmaya başladığında o bilgiyi kitabı açıp yeniden okuması gerekir. Fakat yinede her halükarda bilgisini yenilemese ve unutsa da belirli bir zaman sonra herhangi bir düşünce veya yeni edinmiş olduğu bir bilgi ile unutulan bilgiyi yeniden hatırlama ihtimali vardır. Bu anlatılanlar doğrultusunda aile fertleri çocuklarına bu şekilde eğitim vermelidir. Çocuklarını kasmadan, zorlamadan güzellikle sürekli bilgilerini yenilemesi gerektiğini hatırlatmalı ve vurgulamalıdır. Fakat bazı durumlarda aile bireyleri bu kaideyi uygulamasa da olur. Yani şunu demek istiyorum sadece önemli bir eylem için bilgi edinilmesi gerekiyorsa ve bu bilginin sonradan unutulacak olması herhangi bir problem oluşturmayacaksa sadece o eylemi gerçekleştirmek için bilgiyi gerektiği kadar akılda tutması yeterlidir. Bu teknik sadece önemi olmayan ve unutulsa da sorun oluşturmayacak olan bilgi birikimlerinde geçerlidir. Her zaman akılda kalması gereken bilgiler için bir geçerliliği yoktur. Özet olarak unutmak istemediğiniz bir bilgiyle hiç unutmadığınız bir bilgiyi birbirine bağlamanız gerekir. Böylelikle aralarındaki bağlantıdan dolayı her iki bilgide beyin tarafından önemli olarak algılanacak ve unutkanlık azalmış olacaktır. Hangi konuda unutkanlığınızı azaltmak istiyorsanız hepsinde aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Hafızayı Güçlendirmek İçin” üzerine 1 yorum

  1. Tarık dedi ki:

    Hafızayı güncellemek için mercimek çorbası iyi oluyor diyorlar. Bizzat kendi müdürümden biliyorum adamın zekası harika. Birgün sordum mercimek çorbası içmek iyi geliyor dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir