Hata Yapmaktan Korkmayın

Bir çoğumuz sosyal yaşantımızda hata yapabiliyoruz. Ve bu durum öyle bir dereceye geldi ki adeta hata yaparsak kıyamet kopacakmış gibi hissederiz. Oysaki ortada bu kadar yoğun bir şekilde abartılacak bir durum esasen yoktur.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Belirli bir konu hakkında başarı endişesi ve kaygısı taşıdığımız için aslında ortada hata yapılacak bir durum hiç yokken veya hata yapma ihtimali çok düşükken sırf kaygı duyduğumuz ve endişelendiğimiz için kaygılanılan durum başımıza geliyor. Birçok kişi bilir ki rahat ve cool insanlar daha başarılı ve hataları en aza indirgemiş gibi görünürler. Fakat aslında onlarda hata yapar fakat oldukça rahat davranışlar sergiledikleri için bünyelerinde herhangi bir kaygı ve endişe barındırmazlar. Bu durum ise hata yapma ihtimalini ortadan kaldırır. Çünkü kaygı ve endişe korku duygusuna sebep olur, korku duygusu da insanda heyecan oluşturur ve kalp ritminin hızlanmasına sebep olur. Eğer birde insanların içindeyseniz ekstra bir heyecan yaşama ihtimalide yüksektir. Böyle bir durum yaşanmaması adına kaygıdan ve endişeden kurtulmak gerekiyor. Buda ancak yapılacak olan işe değerinden fazla önem vermemek, değeri kadar önemsemek ve kafaya takmadan rahat olarak gerçekleştirerek mümkün olur. Basit birkaç adım ile sizde ortada kaygılanılacak bir durum olmadığını görecek ve esasen yapılması gereken işin çok basit olduğunu kavrayacaksınız. Unutmayın düşünce çok önemlidir. Bir eyleme nasıl bir düşünce ile yaklaşırsan, nasıl bir düşünce bakarsan düşünceye göre bir şeyler görürsün. Küçük olan bir eylemi büyük görürsen gözünde büyür, büyük olan bir eylemi küçük görürsen gözünde küçülür. Bu sebeple her şeyi değeri kadar düşünmeli ve değerine göre ehemmiyet vermek gerekir. Aksi taktirde ufak işleri bile başaramayacak durumlara gelebilirsiniz. Bu aşamadan sonra zorluklar daha da artar. Tabii kide kaygı ve endişe gibi en azından bazı durumlarda gereği olmayan bu duygu yüzünden rezil bir duruma düşmeyi kimse istemez. Özetle bir cümle ile şunu söylemek gerekir ki “hata yapmaktan korkmamak gerekiyor.”

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir