Hayattaki En Büyük Zevk

Hayattaki En Büyük Zevk Başkasının Yapamazsın Dediğini Yapmaktır

Çevremizde yaşam süren insanlar bazı zamanlar herhangi bir konuda başarıya ulaşabileceğimize inanmazlar. Bu durum bizi olumsuz yönde etkilese de asla ideallerimizden vazgeçmememiz gerekiyor. Çünkü onlar her zaman konuşurlar, bir başarı elde ettiğimiz zaman tebrik ederler, başarı elde edemediğimiz zaman alaycı bir tavır sergilerler. Böyle davranmalarının sebebi apaçık ortadadır. Bu sebeplerin arasında çekememezlik, kıskançlık, özgüven eksikliği ve herkesi kendisi gibi başarısız görmesi gibi bazı nedenler barınmaktadır. Şimdi bu nedenleri açıkça ifade etmek gerekiyor.

Çevremizdeki İnsanlar Neden Bizi Küçümser ve Çekemez

Aslında böyle davranmalarının temel nedeni bellidir. Kendileri hiçbir alanda başarılı olamamışlardır, kendilerini küçük görürler ve birde sırf kendisi ilgilenmiyor ve ilgisini çekmiyor diye başkasının ilgi alanlarını ve hedeflerini küçümser ve basit görürler. Böyle insanlar bu düşüncelerinden vazgeçmediği sürece hem kendine zarar veriyorlar hem de çevresindekilere çünkü kendi başaramadı diye hiç kimsenin başaramayacağını zannediyorlar. Bazı zamanlar hedeflerimize doğru ilerlerken meydana gelen problemlerden ötürü böyle insanların haklı olduğunu zannedebiliriz. Fakat aslında zerre kadar haklı yanları yok. Birde alakasız bahaneler ileri sürerler “senden adam olmaz” gibi bir yığın zırvalık. En azından bizim ideallerimiz var, onlar ise çoktan vazgeçmiş boş yaşayan insanlardır. Böyle insanlarla arkadaşlık etmek hepimize zarar verir. En doğrusu ilişkimizi tamamen kesmek ve kendi hayatımıza ve kariyerimize odaklanmamızdır. Ben emin ki başarıya ulaştığımızda hemen yalakalık yapmaya başlayacaklardır. Çünkü bunlar basit insanlar ve sadece menfaat için insanlara yaklaşırlar. Nasıl ki bir başkası sıfırdan zirveye çıkabiliyorsa, dışlanan ve küçümsenen başka bir bireyde onun gibi çıkabilir yeter ki yeteneklerini keşfetsin ve bunları doğru değerlendirebilsin.

Çevremizdeki İnsanların Kıskançlıkları

Bu özellikleri bir önceki seçeneği doğrular niteliktedir. Sizin güzel yerlere gelmenizi çekemezler, kıskanırlar hatta istemezler. Çünkü siz güzel işlere adım atarsanız onlar, kendilerini yiyip bitirmeye başlar. Bu yüzden size sürekli negatif yönde sen hiçbir şey beceremezsin, sen kendini başkasıyla bir mi tutuyorsun gibi bir yığın telkinler zırvalarlar. Aslında kendisi bir konuda başarısız olduğu ve zavallı bir insan olduğu için herkesi kendisi gibi zannediyor.

Çevremizdeki İnsanların Özgüven Problemi

Kendilerine güven duymazlar, duysalar bile çok nadiren ve önemsiz konularda duyarlar. Boş işlere meraklıdırlar. Akıllarında sadece cinsellik, flört, zenginlik ve ünlülük vardır. Bunlar olmadan hayat yaşanamayacağına inandıkları için çevresinde bulunan bu düşüncelerine uyumlu olmayan herkesi küçümserler, dışlarlar. Oysaki hayatta flörtten, cinsellikten, zenginlikten ve ünlülükten daha önem arz eden durumlar var. Örnek vermek gerekirse; kariyer, sosyal bir hayat, mutluluk, itibar gibi. Bu sayılanların bir kısmı belki de hepsi onlar da olabilir fakat, bunları elde edebilmelerindeki sebep, flört ve cinsellik gibi olgular ile elde edilmiş olmasıdır. Örneğin flört ettikçe havalı olacağını zanneder havalı görününce itibar sahibi olduğunu zanneder ve çevresini küçümsemeye başlar. Acaba kız hayatından çıkınca ne yapabilecek. Zenginlik, ün, cinsellik ve flört gibi olgulardan gelen özellikler bunlar yitip gittiğinde ne olacağı açıkça ortadadır. Ben mesela böyle şeylere önem vermem ben sadece hayatıma kendime ve aileme önem veririm. Çünkü insanın hep ailesi yanında olur. Kişinin kendisinden ve yaratıcısından başka kimseden kendine hayrı yoktur. Başkasıyla gelen güzellik, başkasıyla gider. Bu yüzden güzel ve itibar sahibi bir görünüme sahip olmak istiyorsak, boş işler yerine güzel yeteneklerimizi keşfetmeli ve bu yeteneklere yatkın işler ile hareket ederek güzel yerlere varmalıyız.

Çevremizdeki İnsanların Kendisini ve Çevresini Küçümsemesi

Bu insanlar sürekli güzel yerlere gelmiş insanları överler ve imrenirler bunda da bir yanlışlık yok fakat bu insanlar böyle insanları adeta ilahlaştırmış ve çevremizdeki fazla imkânı bulunmayan kişilerin böyle adamlar gibi olabileceklerine hiçbir zaman inanmazlar.  Kendilerinde de bu düşünce sistemi geçerlidir. Yani özet olarak şöyle söylenebilir ki kendilerinin hiçbir zaman böyle insanlar gibi olamayacaklarını düşündükleri için, çevresinde bulunan arkadaşlarının da onlar gibi olamayacağını düşünürler. Oysa ki herkesin düşünce yapısı, kişiliği ve yetenekleri farklıdır. Bu yüzden böyle insanlar ile takılıp yeteneklerimizi köreltmek mantıklı değildir.

Kötü Niyetli Arkadaşlardan Kurtulmak Ve Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim sürecinde ilk olarak sorunlarımıza ve problemlerimize sebep olan düşünceleri analiz etmeli ve bunları güzel düşünceler ile değiştirmeliyiz. Büyük bir ihtimal problemlere sebebiyet veren düşüncelerin kaynağında yetiştiğimiz ortamdaki görmüş olduğumuz değerdir. Yani büyük ihtimal çevremizdeki insanların kötü sözlerine aldırış edip farkında bile olmadan bilinç altında depoladığımız için kendimize özgüvenimizi yitirmiş bir hale gelmişizdir. Kişisel gelişim sürecini verimli bir şekilde tamamlamak için kötü niyetli arkadaşlardan uzaklaşarak kendimizi değiştirmeli ve bir daha böyle kişiler ile arkadaşlık kurmamalıyız. Kendileri ile beraber bizi de uçuruma sürüklerler. Bu şekilde bize adam olmaz diyen kişilerin hayatları para ve cinsellikten ibarettir. Acaba bu taktirde kimden adam olmaz?

Hayattaki en büyük zevk ve hayattaki en büyük başarı başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir