İrade Güçlendirme Çalışmaları
Psikoloji 305 5

İrade Güçlendirme Çalışmaları

Uygulamayı düşündüğümüz herhangi bir konu üzerinde genellikle “şu gün başlayacağım” “şu şekilde şeyler yapacağım” gibi cümleleri sık sık kurarız. Böyle bir ifade kullanmamız açık bir şekilde ortaya koyuyor ki bizim bu işi gerçekleştirebilmemiz için kullanabileceğimiz bir irade gücüne ihtiyacımız var.

Fakat bazen işler rayında gitmez ve kendimiz için önemli olan o işe karşı motivasyonumuz azalır veya hevesimiz kaçar, içimizden vazgeçmek gelir. Böyle bir duruma maruz kalmamak adına hepimiz İrade güçlendirme çalışmalarına başlamalıyız. Fakat öncelikle irade gücü ile ilgili bilgi sahibi olmamız gereken bazı noktalar var. Şimdi bu noktalardan biraz bahsedelim.

İrade Gücü ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • İrade gücü sınırı olan ve kullanıldıkça tükenen bir güçtür. Tükenebilen bir güç kaynağı olduğu için üzerinde çalıştığınız herhangi bir konuda iradeniz güçlenirken, bir diğer yandan başka bir iş ile meşgul olduğunuz için üzerinde çalışamadığınız konuda iradeniz zayıflayabilir.
 • İrade aynı kas gibi geliştirilebilen, hatta yeri geldiğinde zayıflayabilen bir olgudur. Sadece uğraş vereceğimiz konuda değil, bir iş ile meşguliyet halinde değilkende irademizi güçlü tutmalıyız. Çünkü her an bir işe başlamaya karar kılabiliriz. Bu yüzden irade gücü her zaman zirvede olacak şekilde olmalıdır. Fakat herhangi bir iş ile meşgul değilken irade gücünü zirvede tutmak pek kolay olmayabilir. İrade güçlendirmesi yerine göre kolay iken yerine göre zor olabilir. Bir an gelir gerçekleştirmek istediğiniz bir eylem hakkında yoğun hevesinizden dolayı hiç zorluk çekmeden iradenizi güçlendirebilir ve o işi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Fakat bir an gelir sevmediğiniz bir işi yapmak mecburiyetinde kalırsanız o konuda iradenizi güçlendirmede zorluk çekebilirsiniz ve buda işi tamamlamanızı zorlaştırır. İrade zayıflarsa yeniden güçlenmesi imkansız olmasa da biraz zor olabilir ve zaman alabilir. Bu sebeple irade gücünü eğitmeli ve kontrol altında tutmalıyız.

İrade Gücünün Önemi

İrade, eylemleri gerçekleştirebilmemiz konusunda bize yardımcı olan en büyük güç kaynağıdır. İrade güçlendirme eğitimleri ile tembellikten ve uyuşukluktan kurtulmak mümkündür. İrade gücümüzün zayıf olduğunu hissedersek derhal bir işe koyulmalıyız, çünkü bunu hissettiğimiz an herhangi bir iş ile meşgul değilsek irademizin zayıflamasına engel olacak bir mani yok demektir.

İrademizin zayıflamasına engel olmak için sevdiğimiz veya sevmediğimiz her iş ile meşgul olmamız gerekir her ne kadar o işte uzun zaman yol katetmiş olsakta, uzmanlaşmış olsak da bir şeyler ile meşgul olmamak bize irade zayıflığı ile geri dönüş yapacağında meşguliyetlerimizi uzun tutmalıyız. Çünkü irade ancak fiil ve eylem ile eğitilir. Eğer ortada bir iş ile meşguliyet yoksa iradede gelişecek, eğitim alacak birşey bulamadığından kendini zayıflatacaktır.

İradenin zayıflamasıda özgüven eksikliği gibi bazı olumsuzluklarıda beraberinde getirir. Dolayısıyla sevdiğimiz işlerde zaten irademizi zevk ile eğitir ve güçlendiririz, sevmediğimiz fakat mecburen yapmamız gereken işlerde de ya kendimizi biraz zorlayarak İrade güçlendirme çalışmaları yapıp güçlü olacağız, yada bu sevgi duymadığımız işin güzel taraflarını düşünerek sevmeye başlayıp yine güzellikle irademizi eğiteceğiz. Şimdi biraz iradenin nasıl eğitileceğine değinelim.

İradenizi Nasıl Eğitirsiniz?

İrade gücü çalışmaları yapıp iradeyi eğitebilmek için bazı belirgin ipuçları mevcuttur. Şimdi bazı kaynaklardan edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda onları sizle paylaşmak istiyorum.

İrade Gücünüzün Sınırlarını Öğrenin

İrade gücümüzü yavaş yavaş ve adım adım güçlendirmemiz gerekir. Çünkü bütün konular irade gücü gerektirir ve birden fazla eylem ile meşgul olmamız gerekiyorsa hepsi için irademizi kullanmak bizi çok yorar ve yıpratır en sonunda bütün meşguliyetlerimizden vazgeçmek zorunda kalırız ve sonuç olarak irademiz zayıflamaya başlar.

Bir örnek vermek gerekirse toplamda iki eylemi gerçekleştirmeniz gerekiyor diyelim bunlardan biri; spor yapıp kilo vermek, diğeride ders çalışıp sınavı geçmek. Bu ikisini birden yapmak zaten anormal bir durumdur. Dolayısıyla önceliği önemli olana verip o işe başlayıp onu bitirmeli ve hemen ardından diğer işe geçip o işi tamamlayıp iradenizi orantılı ve eşit bir şekilde güçlendirmelisiniz.

Her ne kadar kendinizde hepsini yapabilecek irade gücünü hissetsenizde doğru olan tek tek yapmaktır. Evet belki hepsini irade gücünüzü doğru kullanarak ve kendinizi zorlayarak gerçekleştirebilirsiniz belki fakat bu sizi zannettiğinden daha çok yoracağından yorulup bütün işlerinizi bırakma ihtimalinizde vardır. Buda hiçbirimizin istemeyeceği bir şeydir.

Küçük Adımlar İle Başlamak

Yapmış olduğunuz işe bütün enerjinizi harcayıp tek bir seferde irade gücünüzü tüketmeyin. Böyle yapmanız sizi zorlar ve işi çok zor bir şekilde bitirmenize sebep olur. Bunun yanı sıra birde biten işten sonra başka bir işe koyulmanız gerekiyorsa o işe hiç başlayamayabilirsiniz.

Çünkü bütün enerjinizi ilk işte tükettiniz. Dolayısıyla önem sırasına göre ilk yapmanız gereken işi küçük adımlar ile kendinizi alıştıra alıştıra yapın ki irade gücünüz ve enerjiniz tükenmesin diğer işlerede enerjiniz kalsın. Her tamamlanmış adımda kendinizi ufak bir düşünce ile sorgulayın, işin diğer kısmına geçebilir miyim diye eğer kendinizi hazır ve dinç, yorgunluk hissi yaşamadan buluyorsanız diğer adıma geçin ve kademe kademe işinizi tamamlayın.

Olumsuz Etkilerden Kaçının

Çevrenizdeki olumsuz düşünceye sahip insanlardan kendinizi soyutlayın. Çünkü onlar kıskançlıklarından ötürü böyle yapıyorlar. Kendileri hiçbir şey başaramadıkları için, çevredeki insanları da kendileri gibi zavallı zannediyor ve onlarında hiçbir şey başaramayacağını zannediyorlar.

Böyle zanda bulunmalarının sebebi çekememezlik ve kıskançlıktır. Dilerseniz bu başlığa bir bakabilirsiniz o insanlar hakkında yapmış olduğum yoruma. Onlar ne derse desin siz asla kulak asmayın. Siz onları dinleyip onlara hak verdikçe onlarda sizi kendileri gibi yapacaklar ve sizde onlar gibi hiçbir şey başaramayacak ve güzel konumlara gelmiş insanları sizden farklıymış gibi görüp gözünüzde büyüteceksiniz.

Oysa her insan eşit özelliklere sahip olduğu için bir insanın başarmış olduğunu başka bir insanda başarabilir. Yani böyle zengin ve ün sahibi olan insanlara yalakalık yapan onları adeta tanrılaştırmış olan insanlardan olmamanız gerekir. Bununla beraber eğer arkadaşı olmayan ve yalnız yaşam süren bir insansanız kendi kendinize endişe edip zihninizde olumsuz düşüncelere yer vermeyin. Çünkü olumsuz düşünceler insanın önüne hep bir engel olarak çıkar ve en kötüsüde bu gerçeklik payı olmayan düşünceler insana gerçekmiş gibi gelir ve irade gücünüzü kullanarak herhangi bir eylem gerçekleştirmenize engel olur.

Planlı Programlı Çalışın

İrade güçlendirme konusunda zorluk yaşıyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Mesela bir işe başlamadan önce düşünmeden, hazırlık yapmadan, planlama yapmadan başlamak gibi. Bir eylem gerçekleştirmeden önce muhakkak kendinizi o işe hazır bir hale getirmeli ve irade gücünüzü hazırlamalısınız. Ek olarak bir işe atılmadan önce zihninizi ve enerjinizi o işe uygun bir hale getirin.

Bu tür konularda güçlük çekiyorsanız ki bu normaldir. Kendinize bir süre veya sürekli ibadet ederek disipline edilmiş ve planlı bir hayat düzeni kurabilirsiniz. İbadet örneği vermemin sebebi ibadetlerde enerji artışı yaşanır ve hep düzenli, saati belirgin ve disiplinli bir şekilde yapılır. Buda insanın yaşantısına olumlu, disiplinli ve planlı programlı bir hayat kurma olanağı tanır.

Kendi “Nedeninizi” Unutmayın

Herhangi bir yolda ilerlerken meşgul olduğumuz eylemin sebebini, neden yaptığımızı bilmek bizi motive eder ve daha fazla şevklendirir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var bu hem iyi işlerde, hemde kötü işlerde geçerlidir. Nedenini bilerek yapmış olduğunuz iyi iş sizi daha çok heveslendirdiği gibi, nedenini bilerek yapılan kötü bir işte sizi daha çok heveslendirir. Bu yüzden bu son yöntemi uygularken aklınızı da işin içine dahil edin çünkü iyiyi kötüyü ayırt etme konusunda size yardımcı olacaktır.

Yardım Alınan Kaynak; Aklınızı Keşfedin

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“İrade Güçlendirme Çalışmaları” üzerine 5 yorum

 1. ASametYildirim dedi ki:

  Tamda Ramazan ayında güzel paylaşım 🙂

 2. Ferhat dedi ki:

  manidar oldu biraz evet 🙂

 3. Mehter dedi ki:

  Güçlü irade ancak ve ancak güçlü beyinde olur. İradenin güçlendirilmesi için kişilerin beğinleri ile vucütlarını yönetme oranının güçlenmesi lazım.

 4. Emre dedi ki:

  Başarili blog

 5. Ferhat dedi ki:

  Yorumunuz için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir