Kendinize Değer Verin

Kişisel gelişim alanında çalışmalar yapan ve bu alanda yazılar okuyan herkes bilir ki; Sahip olmuş olduğumuz yegane tek varlık kendi varlığımızdır. Bu sebeple kendimiz için en önem arz eden varlık yine kendimiz oluyoruz. Bu sebeple kendimizi mutlu, güzel ve mükemmel olmasa da kusurlarını görmezden gelen bir insan olarak görmeliyiz. Çünkü bütün bunlara hakkımız var.

Yeryüzündeki her insan kendine göre özeldir ve her biri birbirinden farklıdır. Her ne kadar aynı kişilik özelliklerine sahip olan insanlar olsa da bu farklılık yinede geçerlidir. Dolayısıyla hiç bir insan bir diğerinin benzeri niteliğinde değildir. Kendimize değer vermeliyiz. Kendimize değer vermek demek, kendimizi tanımak ve kendimizi bilmek demektir. Her birimiz kendimizi sevmeliyiz. Çünkü kendini seven insan doğrudan kendine değer veren bir insandır. Kendine değer veren insan ise sürekli değişim ve gelişim halindedir ve her zaman işinin en iyisini yapmak için çaba harcar.

Aklımıza gelen her şeyi, karşılaştığımız her durumu hemen doğru olarak kabul etmeden önce bir sorgulama yapmalıyız. Acaba gerçek mi değil mi diye. Gerçek olmayan bir şeyi hiç sorgulamadan kabul etmek ve onaylamak bireyin kendisine zarar dokundurur. Bu yüzden hem kendimizi, hem gerçekleştirmiş olduğumuz eylemleri ve yaptıklarımızı, diğer varlıkların bize yaptıklarını sorgulamalıyız. Özet olarak şöyle söylenebilir ki her türlü şeye karşı sorgulama yapmalıyız.

Bunu yapmamızın sebebi apaçık bellidir. Oda varlığımız. Çünkü sahip olduğumuz yegane tek varlık bizzat kendi varlığımızdır. Bu sebeple bizim için en değerli varlık yine kendi varlığımız oluyor. Bu sebeple daha öncede bahsedildiği gibi kendimizi mutlu, güzel ve kusurlarını örtmüş bir hale sokmalıyız. Böylelikle başkalarının bize değer verdiği gibi, bizde başkalarına değer vermeye başlarız. Ayrıca biz kendimize değer verirsek, kendimizi değerli görürsek başkaları da bize değer verecektir ve onlarda bizi değerli görecektir. Çünkü kendimize nasıl bir değer veriyorsak dış dünyayada öyle yansır. Bu yansımayıda diğer insanlar farkeder ve bu doğrultuda onlarda bize kendimize değer verdiğimiz için değer verir.

Sitemiz üzerinde yer alan kişisel gelişim yazıları kategorisinde paylaşılan içerikleri muhakkak okuyun ve kendi hayatınızda uygulamaya sokun.

 

Destek Alınan Uygulama: Kişisel Gelişim- Hikayeler, Yazılar ve Testleri Android Uygulama

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir