Kişisel Gelişim Çalışmaları

Belli bir alan üzerinde kişisel gelişim çalışmaları yapmak isteyen birey genellikle karşısındaki kişiyi etkilemek için yani resmen başkası için kendini geliştirme sürecine girer. Bu ise çok yanlış bir davranıştır. Çünkü herkes kişisel gelişim çalışmalarını kendisi için gerçekleştirmelidir. Başkası için kendini geliştirme girişiminde bulunan bir insan zarar görebilir.

Kişisel Gelişim Başkası İçin Yapılırsa Görülecek Zararlar

Öncelikle kendi isteklerini göz ardı ettiği için, sürekli olarak karşısındaki kişinin isteklerine, kendi istek ve arzularından daha fazla önem verecektir. Bu başkası için kendi itibarından, isteklerinden ve hayallerinden vazgeçmek demektir. Ve zaman gelir karşısındaki kişiye bağlanmaya başlar. Çünkü onun için kendini geliştirmiştir. O hayatından çıkarsa gene gelişimden önceki zamanlarına geri dönecektir. Bu yüzden sürekli bir endişe ve korku içinde karşısındaki kişi ne isterse yapar ve buda onu artık köleleştirmiş olur. Başkaları için kişisel gelişim çalışması yapmanın bir diğer negatif yönü de uğruna kendimizi geliştirdiğimiz kişi bu durumu hissederse bizim iyi niyetimizi suiistimal ederek bizi kullanabilir. Çünkü artık ipler onun elindedir, kendi hayatımızdan onun istekleri için vazgeçmişizdir. Sırf bir insan ile uyum sağlamak adına insanın kendi ideallerini ve isteklerini önemsiz görmesi mantıklı değildir.

Kişisel Gelişim Çalışmaları Nasıl Olmalı

Bireye özgü kişisel gelişim çalışmalarına başlamadan evvel önce nasıl bir niyet ile çalışmaya başladığımızı analiz etmemiz gerekiyor. Başkaları için mi yoksa kendi geleceğimiz ve ideallerimiz için mi? Eğer herhangi bir gösteriş veya başkaları için kendi ideallerimizi feda etmemiz gibi bir durum söz konusu değilse, sistemli bir şekilde hareket ederek hedefe varana kadar çalışmalara devam etmeliyiz. Bu süreç içerisinde sabır duygusu bize oldukça yardımcı olacaktır. Hedefi belirgin olan, kararını vermiş olan bir kişinin önünde engel yoktur. Bu yüzden hayatta güzel yerlere gelmek isteyen bireyler önce hedefini veya hedeflerini netleştirmeli, bir karar vermeli ve daha sonra istediği şey uğruna ta ki elde edene kadar çalışarak ilerlemeli. Tabi gerçekleşmesi istenilen hedef elde edildikten sonra ipleri elden bırakmamak yine kötü bir konuma düşmemek için sorumluluk sahibi olmayı gerektirir.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir