Kişisel Gelişim – Kendini Geliştir

Kişisel gelişim kişinin bünyesinde barınmakta olan gücü veya herhangi bir yeteneğini çalışıp, çabalayıp, emek göstererek ortaya çıkarma şeklidir. Bu çalışma ve gayret ile ortaya çıkan potansiyel ile artık birey özgüven sahibi ve kendinden emin bir hal almıştır. Ayrıca bu potansiyelin ortaya çıkması ile bazı yetenekler ve insana iyi hissettiren özelliklerde gün yüzüne çıkar. Potansiyelini ortaya çıkararak kendisini artık hem çevreye hem de kendisine ispatlamış olur. Bu aşamadan sonra artık kişi isterse yeni haliyle herhangi bir eylem gerçekleştirmeden yeni hayatına adapte olarak yeni bir hayata başlangıç yapar. İsterse de kendini bilgi edinmeye adayarak veya yönlendirerek kişiliğini geliştirmeye devam eder.

Kişisel Gelişim Nasıl Olmalı

Kişiliğini geliştirmek isteyen bir birey ilk olarak altyapı oluşturmak adına, kişisel gelişim ile alakalı web sitelerinden, kitaplardan veya eğitsel olan başka kaynaklardan bilgi edinmelidir. Hemen ardından ise kendisini geliştirmeye yönelik eylemler gerçekleştirmeye başlayabilir. Bilgi edinmesi ile beraber artık cahillikten ve cehaletten uzak bir şekilde deneyim sahibi olarak daha kolay yol alacaktır.

Kişisel Gelişim Süreci

Değişim ve kişisel gelişim sürecine girecek veya girmiş olan bir kişi bu zaman dilimi içerisinde kendisini sürekli güzel telkinler ve olumlamalar ile motive etmelidir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse kendisine iltifat ve motivasyon duygusunu arttıracak güzel övgülerde bulunabilir. Ama bir ayrıntı mevcut, oda gerçekten başarılı olabileceği bir konu üzerinde kendisini geliştirmeye ve değiştirmeye çalışmalı, gerçeklikle alakası olmayan durumlardan uzak durmalıdır. Yoksa boşa küre çekmiş olur. Dolayısıyla gereği olmayan eylem ve hareketlerden kaçınmalıdır. Aklındaki amacına ve hedefine uygun bir şekilde yol kat etmelidir. Eğer bu şekilde ilerlemezse hedefiyle arasındaki mesafeleri uzatabilir veya hedefine ulaşmaktan mahrum kalabilir. Bunun yanı sıra hedefine doğru emin adımlarla ilerlerken tembellikten ve gösterişten uzak bir şekilde ilerleme kat etmelidir. Başkasının görmesi yani başkasına gösteriş yapmak için kendini geliştiren ve değiştiren bir kişi başkası için ideallerinden ve kendisinden vazgeçebilecek bir kişidir. Bu neden gerçekleştirmesi gereken her eylemi sadece kendisi için gerçekleştirmelidir.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir