Kişisel Gelişim Soruları
Başarı 261 0

Kişisel Gelişim Soruları

Kişisel gelişim sürecine hazırlanmak isteyen bir birey için belirtilecek olan kişisel gelişim soruları bu süreçte bireye oldukça yararlı ve faydalı olacaktır. Ayrıca motivasyon açısından da önemi oldukça büyüktür. Kişisel gelişime başlamadan önce muhakkak ön hazırlık yapılması şarttır. Bu sorulara değinmeden önce şunuda belirtmekte fayda var;

Bu süreç içerisinde ne kadar mutlu hissedebiliyorsanız hissedin. Hayatınızda ve çevrenizde gelişmekte olan her türlü eylemden hoşnut ve razı olduğunuzu kafanızda canlandırın. Bu durum bazı kişilerde yapılabilmesi kolayken bazı kişilerde pekte kolay olmayacaktır.

Bu durum yalnızca olumsuz bir zihin yapısına sahip olan kişilerde yeni bir atılım gerçekleştirip olumlama yapmaya çalıştığı için zorluk çıkaracaktır. Çünkü bünye artık olumsuzluklara alıştığından çevresindeki gerçekleşen eylemlerden hoşnut olmayı öğrenip, olumlama yapması kişiye zor gelecektir. Bu gibi durumlarda verilen çaba oldukça anlamlı ve derin manalara sahip olmalıdır. Her zaman hayatınızda olan sorunların üzerine gidin, bu aslında can sıkıcı değil, insana iyi hissettiren bir eylem olmalıdır. Son olarak kesinlikle sorunları çözüme kavuşturma konusunu ertelemeyin.

Bu noktada size yardımcı olmak adına kişisel gelişim sorularından faydalanabilirsiniz. Bu soruların hepimizin yaşantısında geçerlilik payı vardır her ne kadar eskimişte olsa.

Kişisel Gelişim Soruları

Gerçekten Ne İstiyorum

Kendinizi geliştirmeye yönelik yapmış olduğunuz çalışmalarda mutlaka ne istediğinizi bilmelisiniz. Bu süreçte kendinize gerçekten ne istiyorum sorusunu sorarak, hayatınızda bu soruya cevap olabilecek nitelikte belirgin bir şeyin olup olmadığını analiz edebilirsiniz. Her ne kadar bu eskimiş bir soru olsada hepimizin hayatında geçerlilik payı vardır. Hayatımız boyunca yapmak istediğimiz bir çok şey vardır fakat bunun için zamanımız kısıtlıdır. Bu yüzden kendimizi geliştirmeye yönelik küçük bir adım atmalı ve bu soruyu sürekli kendimize sormalıyız.

Gerçekten Değişmeli miyim?

Kişisel gelişim sürecine giren ve bu doğrultuda kişiliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan kişiler mutlaka kendinide değiştirmeye yönelik bir çalışma yapmış olur. Çünkü kişisel gelişim içerisinde değişimide barındırmaktadır. Her insan yaşamı boyunca en az bir veya daha fazla kez değişmeyi arzu eder ve değişir. Bu yüzden yaşantınızda vermiş olduğunuz değişim çabaları için mutlaka değiştirmek istediğiniz konu üzerine yoğunlaşmanızda fayda var.

Hedefim Ne?

Kendimiz için bir şeyler yaparken önümüze hedefler belirlemek ve bu hedeflerin gereksinimlerine göre hareket etmek her zaman işimizi kolay bir hale getirecektir. Ulaşmanız gereken hedefleri belirli bir sıraya koyun ve her birini önem sırasına göre gerçek kılın. Başarı ve mutluluğu bize her zaman hedeflerimiz getireceği için mutlaka hedefsiz çalışmamalıyız.

Beni Ne Mutlu Eder?

Nerede mutluysak, ne işle uğraşdığımızda mutluluk çıkarıyorsak orada olmalı ve o işi yapmalıyız. Çünkü mutluluk hepimiz için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden nerede mutlu hissediyorsanız kesinlikle orada olun.

Beni Huzursuz Eden Nedir?

Bizi huzursuz eden faktörleri kesin olarak bilmemiz gerekiyor. Eğer bizi neyin huzursuz ettiğini bilmezsek huzursuzluğu çözüme kavuşturmak için belirli bir eylemde gerçekleştiremeyiz. Bu yüzden bizi neyin huzursuz ettiğini bilmeli, bizi huzursuzlaştıran durumlardan ve olaylardan uzaklaşmalı ve bu doğrultuda ortaya çıkacak olan üzüntü ve düş kırıklığına mani olmalıyız.

Olumsuz Davranışlar Beni Etkiliyor mu?

Beraber yaşadığınız insanlar hayata karşı bakış açınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Hatta yeri gelir hayata karşı duruşunuzu bile etkileyen bir rol oynayabilirler. Eğer sizde çevrenizde yaşam süren insanların olumsuz tutum ve davranışlarından etkileniyorsanız onları hayatınızdan çıkarmalısınız. En kötü ihtimal hayatınızdan çıkaramıyorsanız bile onların olumsuz davranışlarına karşı önlem almalısınız.

Beni Ne Motive Eder?

Belirlenmiş olan bir hedefe doğru yol katederken o hedefe ulaşmanızı sağlayacak olan şey motivasyondur. Hedefinizi kesinlikle unutmayın, her zaman aklınızda olsun, eğer unutuyorsanız hedefinizi hatırlatacak olan bir objeyi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Geçmişte Ne Kadar Yol Kat Ettim?

Geçmişteki yaşantınızı gözünüzde canlandırın. Geçmiş yaşantınızda hangi olaylarda başarılı oldunuz, hangi olaylarda başarısız oldunuz hiç endişe etmeden düşünün. Böylelikle geleceğe karşı daha tedbirli ve önlemli davranarak yeni bir yaşam stili oluşturabilirsiniz. Geçmişte hedefinize ulaşabildiniz mi? Ulaşabildiyseniz bu süreç nasıl ilerlerdi bunları düşünün. Geçmiş geleceğin aynası olduğu için geçmişteki olaylara karşı sergilemiş olduğunuz tutum ve davranışlar gelecekteki olaylara karşı sergileyeceğiniz tutum ve davranışları doğrudan etkileyebilir.

Gelecekte Nerede Olacağım?

Hayalleri sadece bir düş birikintisi olarak düşünmeyin ve o şekilde bırakmayın. Mutlaka hayallerinizi somutlaştırın. Buda ancak gelecekte nerede olduğunuzu hayal etmenizle mümkün olur. Hiç çekinmeden ve utanmadan gelecekte nerede olacağınızı düşleyin, hayal edin kendinizi nerede görmek istiyorsanız orada görün ve bu doğrultuda kendiniz için bir şeyler yapın.

Beni Ne Harekete Geçirir?

Sizi harekete geçirmesi için başkalarından bir şey beklemeyin. Veya harekete geçmek için bir mucize gerçekleşmesini beklemeyin. Siz harekete geçmedikçe beklediğiniz şeylerde gerçekleşmeyecektir. Beklenilen şeyler beklemeyle değil, sizin harekete geçmenizle gerçek olur.

Bu yüzden kendinizi harekete geçirecek ve motivasyonunuzu arttıracak kişinin yine siz olduğunu her zaman bilin ve farkında olun. Kendinizi yine en iyi şekilde siz tanıyorsunuz. Bu yüzden ne gibi şeylerin sizi harekete geçireceğini bilmeniz sizin nasıl hareket edeceğinizi belirleyeceğinden oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Destek Alınan Uygulama: Kişisel Gelişim- Hikayeler, Yazılar ve Testleri Android Uygulama

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir