Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel gelişim sürecinin başlangıç aşaması heves, çaba, gayret ve istenilen dilek uğruna emek vermektir. En tepesi ise yani zirvesi değişim olarak nitelendirilir. Değişim yaşandıktan sonra sıkça yapılan hatalardan biride gevşemektir. Kişi değiştikten sonra gevşerse yeniden tam olarak olmasa da bir nevi eski halini almaya başlar ve bu uzun bir süreç olur. Böyle bir hal oluşmaması için bazı önlemler almak gerekiyor.

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler

Değişmek isteyen bir insan gerçekleşmesini istediği dua veya dilek için kesinlikle uğraş vermesi şarttır. Herhangi bir uğraş vermeden yalnızca yaratıcıdan beklemek doğru değildir. Çünkü insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. Fakat istediğimiz durumun değerine göre uğraş vermek gerekir. Ne çok az, nede çok fazla. Çok az emek verirsek yetersiz olur gelişemeyiz, çok fazla emek verirsek aşırılık olur buda takıntılara sebep olur. Bu yüzden orta yol tutulmalı ve bu yol üzerinde ilerlemelidir. Bu süreç içerisinde insana düşen çalışmak ve sonuca uğraşmaktır. Gerisi ise yaratıcıya kalan bir şeydir yani insan gerekeni yapar, Allah karşılığını verir. Eğer tam olarak kişisel gelişim sürecini tamamlamadan vazgeçen insanlar varsa o kişilerde vazgeçene kadar yapmış olduklarının karşılığını alır, maalesef ki tam olarak hedefine ulaşamaz. Ama yeniden bir şeyler yapmaya başlayabilir.

Kişisel Gelişim Sürecinde Değişim Gerçekleştikten Sonra Yapılması Gerekenler

İsteğiniz gerçek oldu ve artık mutlusunuz her şey güzel bir şekilde ilerliyor. Şimdi ise yapılması gereken bu durumu korumak ve devam ettirmektir. Devam ettirmek için daha önceki hayatta yapılmış olan hatalar ve yanlışlardan ders çıkarmak ve bir daha asla o hataları yapmamak gerekir. Birçok insanın değişimin verdiği şevkten ve öz güvenden ötürü her şeyi bilme havalarına girmesi doğru bir davranış değildir. Böyle yapan insanlar aynı hatayı yapsam ne olacak ben artık değiştim demektedir. Buda artık o hataları yapma ihtimalini yükseltecek ve hataların terki ile gelen değişimin bozulmaya uğramasına sebep olur. Siz değişimin yaşattığı yoğun ve güzel duygulardan dolayı ilk etaplarda farkında bile olmazsınız hata sonucu başınıza gelecek olanları fakat artık bilinçaltında depolanmaya başlamıştır ve gün gelir bir darbe ile düşüş yaşama ihtimali çok yüksektir. Bu konu hakkında kısaca şöyle söylenebilir; değiştikten sonra ipleri salmayın ve gevşemeyin böyle yaparsanız elde ettiğiniz güzelliği kaybetmeye başlarsınız. Bunun yerine yeni bilgiler edinmeli ve bu bilgiler ile bir şeyler yapılmalıdır. Böylece kişisel gelişim sürecinin bir kısmı tamamlanmış olur.

Unutmamakta fayda var her geçirdiğimiz gün bir önceki günden farklı olmalı ve ölüm gelene kadar doğru yol üzerinde sürekli kendimizi geliştirmeliyiz. Başlarda zor gelebilir ama zamanla alışılabilir bir durum haline gelir.

 

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir