Kişisel Gelişim ve Başarı Yolculuğu
Başarı 271 1

Kişisel Gelişim ve Başarı Yolculuğu

Çoğu insan hayatında memnun olmadığı bir şeyler keşfeder ve bu sebeple yaşamında bazı eksiklikler hisseder. Hal böyle olunca insan hayatından bir memnuniyetsizlik duymaya başlıyor. Ve bu durum eğer uzun bir zaman sürmüşse kişi geri dönüp bir baktığında hayal kırıkları ile dolu bir hayat gördüğü için kendisini dahada mutsuz bir hale sokabiliyor.

Bu durum hayatında bir tutkusu ve bir amacı olmayan insanlarda geçerlidir. Oysa ki bir insanın tutku ile bağlı olduğu bir hayat amacı varsa o insan yaşamından tat ve lezzet alır. Buda onu mutlu ve huzurlu eder. Dolayısıyla her birey hayattaki amacını ve tutkusunu gayet iyi bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelidir.

Herhangi bir yola çıkarken eğer ki başarı sahibi olmanız kaçınılmaz ise, her halükarda yolun sonunda başarı ile karşılaşacaksak her ne olursa olsun tutku ile bağlandığımız amacımızdan vazgeçmemeliyiz. Yani eğer amacımız gerçeklik kuramı ile bağdaşmıyorsa, işin ucu karanlık ve dipsiz bir kuyu gibi görünüyorsa ve eğer çıkmış olduğumuz bu yolun sonu başarı getirmeyecekse o yola çıkmanın kişiye faydası dokunmayacağından ehemmiyeti de yoktur.

Her halükarda bu boş amacından vazgeçmeyi bilmeyen kişi yinede amacına ulaşır. Fakat bu amaç boş bir amaç olduğu için, kişiye fayda sağlamayacağı için ve bu sebeplerle de ehemmiyeti bulunmadığından gerçekleşecek olan bu amaç kişiye mutlulukta getirmez fayda da. Oysa ki kendisi için faydalı olacak, kişiye kişisel gelişim ve değişim yolculuğunda başarı ve yarar sağlayacak bir hedef seçen kişi hem amacı gerçek olduğunda hemde amacına doğru ilerlerken keyif ve mutluluk sahibi bir insan halini alır.

Bu sebeple her birimiz hayattaki tutkumuzu ve amacımızı keşfetmeliyiz. Eğer ki bu keşif yolculuğu esnasında tutku ile bağlı olduğumuz amacımız bize yarar sağlamayacaksa kesinlikle ama kesinlikle o amaçtan vazgeçmemiz gerekir. Böyle boş amaçlar genellikle kişiye yarar ve fayda sağlamayan amaçlardır ve gariptir ki önemsiz olmasına rağmen kişinin bizzat kendisine çok olağanüstü bir şeymiş gibi görünür ve insan zihninde güzel düşünceler meydana getirir.

Bir çok insanda bu ahenkli görüntüye ve iyi hisse kapıldığı için boş ve ehemmiyetsiz olan o amacın peşine düşer. Ve asla vazgeçmez. Gün gelir o amaç gerçek olur ve kişi yoğun bir mutluluk yaşar. Fakat bu esnada her şey tozpembe göründüğü için kişi işin arka planda yatan olumsuzlukları fark etmez.

Böyle bir amaç belirli bir süre mutluluk getirse de bizim yararımıza olmadığı için sadece havalı bir görüntü oluşturmaktan ibarettir. Başka hiçbir şekilde insana fayda sağlamaz. Bu sebeple ki amacımız boş bir amaç ise nasıl görünürse görünsün, nasıl hissettirirse hissettirsin ondan vazgeçmemiz gerekir. Yoksa tatlı bir rüya gibi hayatımızın belirli bir bölümü boş bir amacın getirisini yaşamak ile geçecektir.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Kişisel Gelişim ve Başarı Yolculuğu” üzerine 1 yorum

  1. Oğuz ILICALI dedi ki:

    Ben kişisel gelişim olarak bol bol kitap okuyorum ve başarı yolculuğu için hayal etmek mümkün oldukça etkili bir gelişim yolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir