Kişisel Gelişim ve Başarı
Başarı 155 1

Kişisel Gelişim ve Başarı

Kişisel gelişim sürecinin başlangıç aşaması nedir, kişisel gelişim ile birlikte başarı bir bütün olarak ne zaman başlar? Bu sorular bir çoğumuzun cevabını merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Yaşamış olduğumuz bu hayatta her türlü eylemin belirli bir amacı vardır. Bazı zamanlar bir amaç başka bir amaç ile bağlantılı olduğundan yeni bir amacı doğurur veya meydana getirir. Bütün sorunlar birden başınıza çöktüğü anda onları bastırmak ve onlardan kaçmak yerine, onları çözme amacında olun ve onlar ile yüzleşin.

Sorunlarla yüzleşirken amacınıza odaklanın. Amacınıza odaklanmak sorunlar gözünüzde kocaman görünüyorken, birden onları küçük görmenize sebep olacaktır. Bununla beraber amaçladığınız hedefe ulaşmanın zannettiğiniz kadar zor olmadığını göreceksiniz. Kişisel gelişim ve başarı eş değer orantıda birlikte başlamalıdır. Peki ne zaman başlar şimdi biraz buna değinelim.

Hangi işte ne gibi şeyler yaşarsanız yaşayın asla kendinizi başarısız olarak görmeyin ve sıfatlandırmayın. Kendinizi başarısız görürseniz, gerçekten başarısız olmaya başlarsınız ve bu zamanla alışkanlık haline geleceğinden yapacağınız her işte başarısız olursunuz.

Maneviyata önem verin. Maneviyat önemlidir. Manevi olan güzelliklerinize adapte olun ve yoğunlaşın. Böylelikle her şeyin gerçek değerini ve kıymetini kavrar ve buna göre hareket edersiniz. Buda size verimlilik sağlar.

Çevrenizdeki bunalım ve depresyon geçiren kişilere bir bakın. Onların neden o hale geldiğini ve neden depresyondan yada bunalımdan kurtulamadıklarını analiz edin ve çıkan sonuçlar doğrultusunda onları o hale düşüren şeyleri siz asla yapmayın ki sizde onların düştüğü duruma düşmeyesiniz. Onlarla konuşun. Fakat konuşurken dikkat edin sizi kendileri gibi yapmasınlar. Belki bilmeyerekte olsa kendi durumlarını dile dökerek etkili bir şekilde sizi kendilerine benzetebilirler. Onlara sadece ibret almak ve ders çıkarmak için bakın model yani örnek edinmeyin.

Hiçbir zaman çaresiz olduğunuzu düşünmeyin. Ölümden başka her şeyin çaresi olduğu için bu boş bir düşünce olacaktır. Ama boş bir düşünce olması sizi aldatmasın çünkü böyle düşünmek etkili şekilde hayatınızı zindana çevirebilir. Hayat sınavlardan ibarettir. Bir sınavda başarısız olduysanız, diğer sınavlara adapte olup onları başarı ile tamamlayabilirsiniz. Dolayısıyla bir sınavı geçemediniz diye çareniz kalmadığını düşünmeyin. Başka bir işe atılın. Bir süre sonra o başka iş sizin sınavınız haline geleceğinden başka bir sınavı başarı ile tamamlayabilirsiniz.

Yaratıcıya ve kendinize karşı nankör olmayın. Kendinize nankör olmak kendinize haksızlık yaptığınız anlamına gelir. Yaratıcıya nankör olmak ise Yaratıcının elinizdekileri alacağı anlamına gelir. Kendinize güven duyun. Ve elinizin altındakilerine şükredin.

Hedefleriniz gerçeklik payı olan eylemler olsun. Gerçekliği yansıtmayan şeyleri hedef olarak belirlemeyin. Gerçekleşse bile bir anlamı olmayacaktır. Bu yüzden kendinize anlamlı ve gerçekçi hedefler belirleyin.

Eğer yaşamış olduğunuz hayattan memnun değilseniz ve mutsuzsanız değişime ihtiyacınız var demektir. Sizi mutsuz eden şeylerin size mutsuzluk verdiğini kabul edin ve bu konuda mutsuzluğu ortadan kaldırmak adına bir şeyler yapın. Bunu başarabilmek ilk başlarda sizi oldukça zorlayabilir fakat yinede başarmak için çabalayın. Çünkü zor gelen bu işi başardığınızı, karamsarlıktan kurtulduğunuzu görmek sizi başarıya götüren yolda en büyük destekçiniz olacaktır.

Kişisel gelişim ve başarı ulaşılması çok zor hedefler gibi algılansada, her ikisine birden ulaşmak tamamen sizin elinizde. Kendinize inanarak ve güvenerek başarıya ulaşmanın zannettiğinizden dahada kolay olacağını göreceksiniz.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Kişisel Gelişim ve Başarı” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir