Kişisel Gelişim ve Kusurlarımızdan Faydalanmak

Her birimizin olağan ve doğal olarak kendimizde gördüğümüz bazı sabırsızlık, güvensizlik, kararsızlık ve mükemmeliyetçilik duygusu mevcuttur. Bunlar kişiye zarar dokunduran fakat doğru şekilde değerlendirmeye alındığında fayda bile sağlayabilen kusurlardır. Yani özellikle kişisel gelişim çalışmaları yapan bir bireyin kendisinde kusur olarak görmüş olduğu bu negatif özellikleri aynı zamanda artıya yani olumlu bir duruma dönüştürebilmesi mümkündür. Şimdi biraz bu özellikleri nasıl kendimiz için faydalı kılabileceğimize değinelim.

Mükemmeliyetçilik

Aşırı ve yoğun bir derecede mükemmeliyetçi olan bir birey doymak bilmez ve eline ne kadar nimet geçsede memnun olmaz. Fakat bu duruma rağmen yinede karamsarlığa kapılmadan bu kusurundan verim elde edebilmesi mümkündür. Şöyle ki var olan mükemmeliyetçilik duygusundan ötürü ortaya çıkan enerjiyi küçük veya büyük öneme sahip hobiler edinerek o hobilere enerjisini harcarsa mükemmeliyetçi ve liderlik ruhundan ötürü eline geçecek olandan memnun olmayacak olsada hobisini veya uğraşını en güzel ve en başarılı şekilde tamamlayabilmesi mümkündür. Böylelikle kusursuz bir iş yapmasada, yapabileceğinin en iyisini yapmış olur.

Duygusallık

Eğer sizinde en ufak eylemde bile hüzne kapılacak ve duygusallaşacak bir yapınız var ise bu size yoğun bir yorgunluk olarak geri dönüş yapacaktır. Hatta öyleki çevrenizdeki insanları bile bıkkınlaştırabilir ve yorabilirsiniz. Çünkü sizin hangi konulara duyarlı olduğunuzu, ne olduğunda hüzünleneceğinizi bilmedikleri için size karşı normal davranışlar ve tavırlar sergileselerde siz duygusallığınızdan ötürü sürekli alınabilir ve darılabilirsiniz. Aşırı duygusallık bu denli zararlı birşeydir. Bu özelliğin iyi yanı ise duyarsız biri olmadığınızdır. Yani duyarsız, gaddar ve acımasız biri olmak yerine merhametli, duyarlı ve duygusal bir yapıya sahip olduğunuz için kendinize pozitif bir değer katmış oluyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise neye karşı duyarlı olacağınızı hangi olaylarda hüzünlenmenizin şart olduğunu ve neye üzülmeniz gerektiğini bilmenizdir.

Sabırsızlık

Sabırsız insanlar genellikle kendini çok yıpratır ve kendini oldukça sıkar. Bunun sebebi ulaşmak istediği şeye bir an önce ulaşmak ve aceleci davranmaktır. Ama sabırsızlığında bir iyi ve pozitif tarafı mevcuttur. Sabırsız insanlar genellikle işlerini ertelemez ve işlerini tam zamanında eksiksiz bir şekilde yerine getirip bitirirler. Eğer sizde sabırsız olmaktan rahatsız oluyorsanız, fakat bu özelliğinizden kurtulamıyorsanız yapmanız gereken şey sabırsızlık duygusunu belli başlı konulara yönlendirmektir. Şöyle ki derhal kendinize bir plan kurgulayın ve sadece ama sadece bir an evvel olması gereken konularda aceleci ve sabırsız davranın. Böylelikle kurtulamadığınız sabırsızlık duygusunun zararlarını aza indirgemiş olursunuz.

Kontrolcü

Sizde yapısal olarak sürekli herşeye karışıyorsanız ve sadece kendi istek ve arzularınızın gerçek olmasını istiyorsanız aşırı kontrolcü kişilerdensiniz demektir. Aşırı kontrolcülük kişi farkında olmasada hem kendisine hemde çevresine zarar dokunduran bir kişilik özelliğidir. Fakat böyle kişilerin iyi tarafı ise ne yaptıklarını gayet iyi bilirler, yapmış oldukları eylemleri bilinçli bir şekilde yaparlar ve planlı programlı hareket ederler. Sizde böyle bir yapıya sahip iseniz diğer insanların işlerine karışmak yerine kendi işinize odaklanın. Böylelikle kendi işlerinizi ve kusurlarınızı daha verimli bir şekilde düzene sokabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki insanların işlerine karışmamanın yanı sıra birde onlara güven duymaya başlayın. Eğer siz doğru düzgün, planlı ve programlı bir iş eylemi gerçekleştirebiliyorsanız onlarda gerçekleştirebilir.

Kararsızlık

Kararsızlık insan hayatını oldukça zora sokan bir yapısal özelliktir. Son olarak değineceğimiz kararsızlık özelliğinin artı yönleri ise şu şekilde; Kararsız insanlar herhangi bir konuya farklı açılardan yaklaşım sergileyebilirler, işin olumlu ve olumsuz sonuçlarını görebilirler ve bu doğrultuda işlevsel bir eleştiri ileri sürebilirler. Fakat burada önemli olan nokta ise bu ileri sürülenler sadece gerekli olduğu zaman iddia edilmelidir. Herhangi bir karar verirken korkmayın ve endişelenmeyin. Yalnızca bu şekilde kararsızlığı ortadan kaldırın ve cesur bir şekilde risk almaktan korkmadan karar verin.

Bu bahsedilenler kişisel gelişim çalışmaları yapmayan yani sadece rutin hayatına ufak değişiklikler yapmak için bir şeyler yapan kişilerde  geçerli olmakla beraber, kişisel gelişim sürecinde olan ve benliğini tamamen değiştirmeye yönelik çalışmalar yapan kişilerdede geçerlidir.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir