Kişisel Gelişim ve Psikoloji

Kişisel gelişim alanına oldukça büyük katkı sağlayan bilim dallarından yalnızca biride psikolojidir. Yaratılmış olan canlıların en üstünü olan insan diğer canlılara oranla daha verimli bir zekaya ve akla sahiptir. Bu boylamda insan potansiyelide oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. İnsan diğer canlılar gibi değildir. Bu durumu bir örnek ile açıklığa kavuşturmak gerekirse; diğer canlılar yaratılışlarından bu yana dış dünyanın baskısı dışında kendi irade güçleri ile ortaya bir şey koyamamışlardır. Fakat insan bu boylamda diğer canlılardan ayrılmakla beraber, o canlılara oranla kendi iradesi ile ortaya bir şeyler koymuş, sürekli değişim ve gelişim göstermiştir. İnsan oğlunun kişilik gelişimi sadece basit bir geleneksel kuşak şeklinde gözlemlenmemiştir. Buna ilaveten insanın kendi yaşantılarında da gözlemlenebilen farklar ve değişiklikler mevcuttur.

İnsan sahip olmuş olduğu akıl ile, daha yetenekli, daha güçlü, daha iyi, daha başarı sahibi ve daha mutlu olabilme olanaklarına erişmiştir. Fakat bu olanakları elde edebilmek için yapmamız gereken şey bilinçli davranmak ve olumlu düşünceler ile aklımızı yönlendirmektir. Bu bilgiler doğrultusunda bize düşen en büyük sorumluluk, “insan” olma değerini algılamak ve bu değeri dahada arttırabilmektir.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Kişisel Gelişim ve Psikoloji” üzerine 1 yorum

  1. mert dedi ki:

    Faydali paylaşim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir