Kıyaslama Yapmak

Kıyaslama konusu kişiye göre yeri geldiğinde mutluluk, keyif verir yeri geldiğinde ise üzüntü ve sıkıntı verir. Bu durum tamamen kıyaslama yapılan kişi ile alakalıdır. Örneğin sizden iyi durumda olan bir kişi ile kendinizi kıyaslarsanız “neden bende onun gibi değilim, onun hayatı benimkinden daha güzel” gibi düşüncelere aklınıza geleceğinden sizde bir eksiklik duygusu, üzüntü ve sıkıntı hali başlayabilir.

Fakat eğer kendinizden kötü durumda olanlar ile kendinizi kıyaslarsanız bu seferde kendi halinizin iyi ve güzel olduğunu görüp ondan daha iyi veya kötü durumda olmadığınız için sevinebilir ve mutluluk duyabilirsiniz. Dolayısıyla kıyaslama yapmak eğer yanlış bir şekilde yapıldıysa kişiye zarar verir.

Kendi halinin kıymetini değerini bilmemeye başlar. Bu durum sadece kendisinden iyi durumda olanlara karşı yapılan kıyaslamada geçerlidir. Eğer hakiki manada kendisinden kötü durumda olanlar ile kendini kıyaslarsa bu zarar değil fayda ve mutluluk getirir. Yani eğer kıyaslama doğru şekilde yapılırsa fayda, yanlış şekilde yapılırsa zarar verir. Bahsedildiği gibi doğru ve verimli şekilde yapılan kıyaslama ile aslında kötü zannettiğimiz hayatımızı güzel ve iyi görmeye başlayabiliriz.

Buda ancak kıyaslama kavramını doğru algılamak ve kıyaslamayı doğru bir şekilde yapmak ile mümkün olur. Şimdi konuya açıklık getirelim kıyaslama ile mutsuz olarak yaşadığımız hayatımızı mutlu bir hayata dönüştürmek için ilk olarak yapılacak kıyaslamalarda kendimizden kötü durumda olan insanlara bakmalıyız ve bu şekilde kıyaslama yaparken niyetimiz kendi durumumuzun kıymetini ve önemini bilmek olmalıdır. Haliyle kendimizden kötü durumda olanlara bakarak halimizin kıymetini bilir ve şükreden bir kul haline gelebiliriz.

Zaten sonrasında biz şükrettikçe yaratıcı olan Allah durumumuzu dahada güzelleştirecektir. Hemen ardından diğer seçeneğe geçiyoruz oda kendimizden iyi durumda olanlara bakmak. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var kendimizden iyi durumda olanlara imrenmek ve kendimizi üzüntüye sokmak için değil onlara bakıp kendimizi onlar gibi olabilir görmek için kıyaslama yapmalıyız. Yani özet bir şekilde açıklamak gerekirse kendimizden kötü durumda olanlar ile kendimizi kıyaslarken niyetimiz kendi durumumuzun kıymetini bilip mutluluk çıkarmak, kendimizden iyi durumda olanlarla kendimizi kıyaslarken niyetimiz şevk ve gayret duygularını geliştirmek olmalıdır.

Yani iyi durumda olanları kendimize örnek edinmeliyiz. Hem böylelikle onları iyi duruma getiren eylemleri öğrenip bizde yapabilir ve bizde iyi duruma gelebiliriz. Bunun yanı sıra bizden iyi durumda olanların yaptığı hataları görüp biz aynı hataları yapmayız ve gerçekleştireceğimiz eylemlerde daha başarı sahibi olabiliriz. Yani sizde sadece kendinizden iyi durumda olanlara bakarak hayatınızı zindan etmek yerine bu öneriler doğrultusunda hem hayatınızın kıymetini anlarsınız, hemde kendinizden daha iyi durumda olanları örnek edinerek daha iyi yerlere gelebilme olanağınız olur.

Ayrıca şunu da belirtmekte yarar var halinizden memnun olmamak ve halinizi önemsememek Allah’a göre yanlış bir davranıştır. Nitekim Kuran-ı Kerim’de belirtildiği gibi “Eğer verdiklerimi önemsemezseniz elinizden alırım” diyor Allah bu yüzden halimizin kıymetini ve önemini bilmek için kıyaslama yapmak ve kıyaslamayı doğru bir şekilde değerlendirmek gerekir.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Kıyaslama Yapmak” üzerine 5 yorum

 1. Koray dedi ki:

  İnsanlar doğumundan itibaren sürekli kıyaslanır. Öyle ki a şu çocuk 3 ayda yürümeye başladı bizum ki beş ayda yürümeye başladı. Bizim ki tembel diyerek bile daha bebeklik yaşlarda kiyaslanmaya alıştırırız. Bu bizim Türk insanının genlerinde var maalesef.

 2. Ferhat dedi ki:

  evet özellikle bizzat kişinin öz ailesi yapınca çocuğun gelişimi ve özgüveni açısından sıkıntı oluşturabilecek bir durum.

 3. Oğuz ILICALI dedi ki:

  birşey kıyaslamak rekabeti ortaya çıkarır ve azmi tetikler

 4. Ferhat dedi ki:

  Dediğim gibi kişisine göre yararlı kişine göre zararlı olabiliyor. Tamamen o anki durum ile alakalı benim düşünceme göre.

 5. Doğru Kıyas dedi ki:

  Benim için kıyas yapmaktan öteye doğru kıyaslama yapmak daha önemlidir. Kıyaslama yaparken neyin ne kadar olduğu değil neyin ne kadar değerli olduğu benim için en büyük etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir