Motive Olmak ve Sağlıklı Bir Hayat Sürmek
Motivasyon 68 0

Motive Olmak ve Sağlıklı Bir Hayat Sürmek

Vücudunuzda sürekli bir halsizlik ve yorgunluk var ise artık yaşantınızda bazı değişiklikler yapmanız gerektiğinin anlamı çıkarılabilir. Hayatınızda yapacak olduğunuz değişiklikler ile artık daha zinde ve dinç bir vücüt ile hayata daha kolay atılım gerçekleştirebilmeniz mümkün. Çevremizdeki enerjik insanların esasen pekte gizli bir sırları bulunmuyor. Sadece üstlerine düşeni yaparak gereken motivasyonu vücutlarına aşılayabiliyorlar. Motive olmak bu kadar kolay. Peki zinde ve dinç bir yaşam sürmek için yapılması gerekenler neler? Şimdi bunlara değinelim.

Motive Olmanın ve Sağlıklı Bir Hayat Sürmenin 10 Yolu

Motive Olmak ve Sağlıklı Bir Hayat Sürmek

  1. İlk olarak düzenli ve disiplinli bir uyku düzenimizin olması şart. Günde 8 saatlik bir uyku bizim için yeterli olacaktır. Mümkün olduğu kadar geceleri uykuda, gündüzleri ise ayakta geçmelidir. Düzenli bir uyku ile gündüzün ilk anlarında salgılanan hormonlar vücudunuzun daha sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
  2. Sağlıklı, düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmek şart. Özellikle günün ilk öğünü olan kahvaltıyı mutlaka atlamamak gerekiyor. Günü dinç ve zinde geçirmek isteyen bir kişi vücudunun ihtiyaçlarını günün ilk öğünü olan kahvaltıyı yaparak karşılaması gerekir.
  3. Ara öğünlerde bu süreç içerisinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ana öğünlerin yanı sıra ara öğün ihtiyaçlarıda adabına uygun bir şekilde karşılanmalıdır. Genellikle az yağlı veya yağsız besinler tüketilmesinde yarar var.
  4. Günlük su tüketim oranı tam kararında olmalıdır. Eğer idrarınız koyu sarı değilse ve berrak bir akıntı ise günlük su tüketme oranınız normaldir. Fakat eğer koyu ve sarı renkte ise daha fazla su tüketmeniz gerekir. Vücudun %60’ı su olduğu için su tüketiminde dikkatli davranılmalıdır. Eğer çok su içip az idrara çıkıyorsanız, yada az su içip çok idrara çıkıyorsanız herhangi bir hastalığa sahip olabilirsiniz. Böyle bir durumda doktorunuza danışmakta yarar var.
  5. Özellikle tuz ve şeker tüketiminden mutlaka kaçınmanız gerekiyor. Çok tuzlu besinler tüketmek tansiyon problemlerinin meydana gelmesine, çok şeker tüketmek ise bazı kilo problemlerine ve kan şekerinde yükseliş yaşanmasına sebep olur. Vücudumuz ihtiyaç duyduğu tuzu ve şekeri zaten rutin olarak tüketmiş olduğumuz besinler ile karşılıyor. Bu taktirde fazladan bir tuz veya şeker tüketimine gerek yoktur.
  6. Kötü alışkanlıkların anası olan ve en başını çeken sigara ve alkolden kesinlikle uzak durun. Sigara içmek kanser hastalığına yol açarken, alkol tüketmek ise siroz hastalığına sebep olmaktadır. Enerjik bir yaşam biçimi arzuluyorsanız bu iki kötü alışkanlıktan uzak durmanız gerekiyor.
  7. Bir diğer yöntem ise spor yapmak. Yaşımız ilerledikçe metabolizmamızda yavaşlama görüldüğü için tüketmiş olduğumuz besinler enerjiye dönüşmüyor ve buda bize kilo artışı olarak geri dönüyor. Haftanın belirli bir kısmı terleyecek ve kalp atışlarımız hızlanacak şekilde spor yapılarak geçirilmelidir.
  8. Bazı hastalıklara önlem almak ve kontrollü bir şekilde tedavi edebilmek adına önceden check-up yaptırın.
  9. Bu anlatılanların hepsini uygulamanız size oldukça büyük yararlar sağlasada tam olarak yeterli olması için kendinize sevgi duyduğunuz ve ilgi alanınıza göre hobiler edinin.
  10. Son olarak tatile çıkmak. Gündelik rutin yaşantınızdan sıkılmaya başladıysanız kendinize biraz zaman ayırmak ve kendinizi ödüllendirmek amacı ile bir tatile çıkmanızda yarar var.

Sizde bu 10 yöntemi kendi hayatınızda uygulamaya sokarak motive olmak dahil olmak üzere zinde ve sağlıklı bir hayatın kapılarını aralayabilirsiniz.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir