Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Olmak Zor Değil

Mutlu olmak aslında zannedildiği kadar zor bir şey değildir. Birçok kişi mutluluğu alakasız ve ilgisiz durumlara bağladığı için o durum gerçek olmadıkça mutluluk elde edemez. Mutlu olmak isteyen bir kişi isteklerini ve hayallerini analiz etmelidir. Eğer gerçekleşmesini istediği hedefini veya arzusunu alakasız bir duruma bağlarsa o mutluluğu çok uzun bir süre elde edemeyecektir, hatta belki de hiç elde edemeyebilir.

Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu olmak için ilk önce düşüncelerimizi analiz etmemiz gerekiyor. Şöyle bir örnek ile açıklamak gerekirse; bireyin okulu bitirmek gibi bir hedefi vardır ve eğer bitirirse mutlu olacaktır. Fakat okulu bitirmek için alakası olmayan bir isteğin peşine düşerse okulu bitirse de bu durumdan tat, lezzet, keyif ve mutluluk gibi duygular çıkaramayacaktır. Burada söylenilmek istenen mutlu olmak isteyen ve hedefi olan biri hedefine ve işin sonunda varacağı konuma göre alakalı bir istekte bulunmalıdır. Bunun yanı sıra mutlu olabilmek için önüne engel olarak çıkan bazı kişiye göre değişkenlik gösteren alışkanlıklarından vazgeçmelidir, fedakârlık göstermelidir. Mutlu olmanın yollarına dair bazı araştırmalar tarafından listelenmiş olan seçeneklerde vardır. Bu seçenekler şu şekildedir;

 • Kendinizi iyi hissettiren ve iyi huylu olan arkadaşlara yakınlaşmak
 • Yeri geldiğinde fedakâr olmak,
 • Yeri geldiğinde risk almak
 • Yalnızca hedefi düşünmek yerine hedef için gayret vermek, çalışmak
 • Paraya fazla önem vermemek
 • Ün ve şöhret arzularını dizginlemek (birçok kişi bu seçenek yüzünden mutsuz oluyor ünlü olmayınca mutsuz olacağını sanıyor ve kendini mutsuzluğa mahkûm ediyor)
 • Cesur olmak (sadece insanlara karşı değil, her türlü durum ve ameli gerçekleştirirken cesaretli bir şekilde hareket etmek)
 • Dürüst olmak
 • İyi niyetli olmak
 • Kötü düşünceler ile meşgul olmak yerine, güzel şeyler düşünmek
 • İnsanlara havalı görünmek için kendisine acı veren şeyleri yapmaması (Popüler olmak hiçbir zaman mutluluktan önemli değildir, dolayısıyla havalı görünmek için insanlara çok acım var çok dertliyim demek dertleri daha çok arttırır)
 • Gösterişten uzak durmak (Birçok insan eline geçenler ile diğer insanlara gösteriş yapmak ister, bu durum insanlar sizi görürse mutluluk vericidir, fakat görmezlerse ve aldırış etmezlerse elde ettiğiniz şey ile mutsuz olur ve yetinemezsiniz.
 • En ufak derecede bile sıkıntı veren şeyleri terk etmek.
 • Her iyi hissettiren duygulara kapılmamak (bazı duygular başlarda çok iyi hissettirir fakat ileriki aşamalarda sıkıntıya ve acıya dönüşür. Bir örnek vermek gerekirse; aşk gibi)
 • Acıda verse gerçekleri savunmak ve düşünmek (gerçekleri söylemek biraz acı gelebilir fakat ilerde bünye alıştıkça gerçekler ile bütünleşip güzellikler yaşanmaya başlar ve acıda ortadan kalkar. Yalan söyleyip kişinin kendini kandırması ufak mutluluktan başka bir şey vermez. Gerçekten mutlu ve huzurlu olmak gerekir.

Mutluluk Hakkında

Mutlu olmanın yolları böyledir. Bu arada aşk konusundan ufak düzeyde bahsetmek gerekirse; aşk ilk başlarda hayatı toz pembe gibi gösteren ve mutluluk veren bir şeydir. Fakat âşık olunduğunda kişi hayatı da dahil olmak üzere her şeyini karşıdaki kişiye adar. Ve eğer karşı cinsten bir darbe alırsa hayatı ve adamış olduğu her şey zarar görmeye başlar ve yitip gider) ama işin sonunu düşünmeyen biri için veya sonuçlardan pek etkilenmeyecek biri için aşk tehlikeli bir durum olmaktan çıkabilir. Unutmayın bir yola giriş yaparken aklınıza gelen her şey o yolun bitiminde karşınıza çıkacaktır. Bu sebepten dolayı karar verirken sonuçlarını göze alarak ve düşünerek karar verin, eğer zarar verici düşünceler akla geliyorsa o yola girmemek daha mantıklı olacaktır. Bu cümleye örnek olarak (binadan atlamayı düşünen birinin aklına öleceği gelir.) Yani bir ilişkiye veya işe başlarken aklınıza gelenler bir ilham olarak nitelendirilebilir ve dikkatli olmak gerekir.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir