Mutluluk Duygusu

Mutluluk Duygusu

Mutlu olmak isteyen veya mutluluğun peşinden giden insanlar genellikle birçoğu yorularak veya hevesi kırılarak vazgeçiyor. Bunun sebebi mutluluk üstüne düşüldükçe ve peşinden koşuldukça kendini geri çeken bir duygu olmasıdır.

Mutluluk Bizim Peşimizden Koşmalı

Bahsedildiği üzere mutluluk peşinden koşuldukça insanı daha fazla sürükleyen bir duygudur ve bu farkında bile olmadan mutsuzlaştıran bir durumdur. Bu sebeple mutluluğu kendi haline ve akışına bırakmalı ve işlerimize mutluluk planları yapmadan devam etmeliyiz. Bu süreç içerisinde eğer kaçarsam daha çok mutlu olurum düşüncesi varsa bu bir kişiye göre doğru bir kişiye göre yanlıştır. Çünkü bu düşüncede olan bir insan gizliden mutluluğu elde edebilmek için böyle bir düşünceye sahip olabilir buda mutluluğu kovalamak olur. Dolayısıyla hakikaten mutluluğu kovalamamak gerekir. Fakat eğer kendi işimize adapte olursak belirli bir süre sonra mutluluk bizim peşimize takılacaktır. Buradaki ayrıntıda mutluluk planlarını tamamen bırakmaktır. Yani mutluluk elde etmek için mutluluğu bırakırsanız mutluluk yine kendini geri çekecektir. Dolayısıyla mutluluk gelip kapımızı çalana kadar onu kendi haline bırakmak en mantıklısı olacaktır. Mutluluk kapımızı çaldığında ise artık mutlu olma gibi bir problemimiz olmadığından bizi mutsuz ve keyifsiz hissettiren bir durum oluşmayacaktır.

Mutluluk Duygusunun Peşine Takılırsak

Mutluluk gibi bir duygunun peşine takılmak insana bazı olumsuz değerler katabilir. Burada bahsedilen mutluluğun kötü bir duygu olduğu değildir. Bahsedilmek istenen mutluluğun peşine düşünce insanın mutluluk uğruna vazgeçeceği değerlerin yitip gitmesiyle oluşacak problemdir. Mutluluk öyle bir şey ki birçok kişi mutlu olayımda nasıl olursa olsun der. Bu ise mutluluk uğruna her şeyden vazgeçmek demektir. Eğer bir kişi bu şekilde mutluluğa ulaşırsa günün birinde eğer mutluluğunu yitirdiğinde sahip olduğu her şeyden vazgeçtiği için artık elinde ne mutluluk kalır ne de başka bir değer.

Mutluluk Sahibi Olan İnsanların Sırları

Mutluluğa ulaşmış olan insanlar daha mutluluğu elde edemeden evvel bu duyguya çok önem verirler. Fakat mutluluğa ulaştıktan sonra artık basit ve elde edilmesi kolay bir duyguymuş gibi görürler. Böylelikle herhangi bir mutluluk endişesi ve kaygıları olmaz. Mutluluk endişesi ve kaygısı olmayan biri ise sürekli mutlu olmaya elverişli biridir. Çünkü kaygı ve endişe her konuda problem oluşturur. Bir konuda hata yapmıyorsanız bile kaygı ve endişe gibi duygular o işi eyleme dökerken önünüze engeller çıkarır. Mutlu insanlar risk almaktan korkmazlar çünkü mutluluk kaygıları yoktur. Ya mutsuz olursam diye bir düşünceleri yoktur. Sadece gerekeni yaparlar ve mutlulukta peşlerine düşer.

 

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Mutluluk Duygusu” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir