Nasıl Motive Olurum

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, hakkında bilgi sahibi olmayanlar için nadiren ve seyrek yaşanan bir durumdur. Şöyle ki kendini motive edecek yöntemleri bilmeyen biri, ara sıra denk gelen motive edici güzelliklerden faydalanarak motivasyon duygusunu elde edebilir. Fakat ihtiyaç duymuyormuş gibi davranarak motivasyon olma ihtimalini geri tepebilir. Kişinin bazı zamanlar iyi bazı zamanlar kötü hissetmesinin sebebi, olgulardaki motive edici enerjiden kaynaklıdır. Bazı zamanlar kolay bir şekilde motive olunabiliyorken, bazı zamanlar ne yapsak o motivasyon duygusunu elde edemeyiz.

Nasıl Motive Olurum

Motive olmak için her türlü küçük büyük fırsatı değerlendirmek gerekiyor. Örneğin bir özlü söz sizi motive etmiş ise bunu en güzel şekilde değerlendirmek gerekiyor, eğer değerlendirilmezse daha sonraki evrelerde aynı motivasyonu elde etmek zor bir hal alacaktır. Motivasyonu sağlayabilmek için çoğunlukla olumsuz duygu ve enerjiler taşıdığımızda değil, iyi hissettiğimiz ve olumlu şekilde tepkimeler verdiğimiz zaman kendimize güzel telkinlerde bulunarak motivasyonu sağlamalıyız. Çünkü kötü bir enerji taşırken motivasyon çalışması yapmak daha önceki motivasyon fırsatları kaçırıldığı için çok zor bir hal alacaktır. Fakat iyi durumdayken, hazır duygularımızda güzel yönde şekillenmişken motive olmamız daha kolay bir hal alacaktır.

Motivasyon Çalışması

Bahsedildiği gibi iyi durumdayken olumlu düşünce ve tepkimeler artar ve buda kendimize daha kolay bir şekilde güzel telkinler vererek motive olmamızı basitleştirir. Kesinlikle en ufak bir motive ihtimalini bile “nasıl olsa güzel durumdayım” diye tepmemek gerekiyor. Yani artık gerek yok deyip ertelemek veya tamamen alakayı kesmek kötü zamanlar yaşanmaya başladığında herhangi bir desteğin olmayacağı anlamına gelir. Destek bile kalmayacağı için çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Yaşadığımız Zorluklar Kolaylıkların Alametidir

Eğer zorluk yaşamasaydık kolaylıkta olmazdı. Zorluklar yaşandıkça zaman içerisinde dereceleri tükenir ve artık kolaylıklara dönüşür. Eğer zorluk olmasaydı kolaylıklara dönüşecek bir durum ortada olmazdı. Yani zorluk halindeyken sabretmeli ve sürekli güzel düşünmeliyiz.

Hem kötü hem de iyi durumlarda motivasyon duygusunu kontrol altında tutmak için sürekli güzel düşünceler, olumlu tepkime ve telkinler, motive edici güzel özlü sözlerden faydalanılmalıdır.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Nasıl Motive Olurum” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir