Neden Aşk Acısı Çekeriz?

Neden Aşk Acısı Çekeriz?

Bir insanın başından geçen olaylar tamamen kendisine bağlıdır. Kendi yapmış olduğu fiil ve eylemlere göre bir sonuç alır. Genellikle çoğu kişi işin sonu kestirilemeyen fakat güzel hisler yaşatan hislere önlem almadan hemen kapıldığı için sonuçlarını göz ardı etmiş olmasına rağmen yine de sonuçlar ile karşılaşır. Bu duygulara örnek olarak en başta aşk geliyor. Aşk duygusunu hisseden biri hayatı daha farklı bir şekilde görür ve neredeyse sahip olduğu her şeyi âşık olduğu kişiye adar. Sorunlarda ilk etaplarda olmasa da burada başlamış oluyor.

Aşk Zarar Veren Bir Duygumu?

İnsan hiç tanımadığı, hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı ve değmeyecek birine âşık olduğu zaman bu başlı başına bir hatadır. Çünkü aşk duygusu ile beraber sahip olduğu her şeyi âşık olduğu kişiye adar. Bu durum karşıdaki kişi hayatında olduğu sürece mutluluk vericidir. Fakat o kişi hayatından çıktığı an hayatı da dahil olmak üzere karşıdakine adamış olduğu her şey ya zarar görecek ya da yitip gidecektir. Bu aşamadan sonrada artık aşk acısı başlar.

Aşk Acısı Çekmemek İçin

Öncelikle aşk duygusunu kontrol etmek gerekiyor. Eğer sürekli âşık olmaya meyilli ve her gördüğüne kolaylıkla âşık olabilecek bir yapıya sahipseniz bu duygu kontrol edilemez bir hal alır. Bu sebeple aşk duygusuna karşı hazırlıklı olunmalıdır. Aşk duygusu hissedilmeye başlamadan önce kişi kendine bazı kural ve prensipler belirlemelidir. Bu kurallar şu şekildedir;

-Her önüme gelene âşık olmayacağım

-Değmeyecek birine aşk duymayacağım

-Hayatım aşktan daha önemli

-Âşık olursam yolun sonunda nereye varacağım

Bu ve buna benzer kurallar her önünüze gelene aşk duymanıza engel olacaktır. Dolayısıyla görmüş olduğunuz kişiye âşık olmadan önce düşünme şansınız olur ve bunun yanı sıra aşk duygusunu dizginlemiş ve kontrol altına almış olursunuz. Eğer karşı cins âşık olmaya değecek ve ciddi düşünebileceğiniz bir kişi ise bu taktirde âşık olmanızda bir problem yoktur. Fakat yine de hayatınız daha önemli olduğu için sahip olduğunuz her şeyi karşıdakine adamamanız gerekir. Aşk ile gelen güzellikler karşıdaki kişinin hayatınızda olmasına bağlıdır. O olduğu sürece güzellikler yaşarsınız fakat birde ayrıntı var ya o hayatınızdan çıktığında ne duruma düşeceksiniz?

Bir örnek vermek gerekirse aşk acısı çoğunlukla erkeklerde yaşanır, bunun sebebi erkekler hemen karşıdakine kapılır, kadınlar ise temkinli, dikkatli ve bilinçli bir şekilde hareket ettiği için fazla zarar görmez. Bunun tam tersi olduğu durumlarda da kadınlar aşk acısı çeker.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Neden Aşk Acısı Çekeriz?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir