Öfke Duygusu

Öfke duygusu insana öfkelenme halindeyken bir zarar vermiyor gibi görünse de öfkemiz yatıştığında duyacağımız o pişmanlık öfkenin ne kadar zararlı olduğu gözler önüne seriyor. Bu sebeple öfkelendiğimiz zamanlarda öfkemizi kontrol altında tutmalıyız. Bunun için ise önceden öfkeleneceğimiz durumlara karşı hazırlık yapmalıyız. Yani daha öfkelenmeden evvel öfke anında öfkeyi kontrol altında tutabilmek için bazı çalışmalar yapmak gerekiyor.

Öfke Kontrolü

İlk olarak şunu söylemekte fayda var öfke yok olmaz, sadece sindirilir veya kontrol altında tutularak değiştirilir. Bu her türlü duyguda geçerlidir, duygular yok edilmez bu iyi duyguda da kötü duyguda da geçerlidir. Duygular ancak kontrol altına alınabilir. Şimdi öfke duygusunu kontrol altına almak için ilk olarak öfkelendiğimiz bir anı düşünmeliyiz, o anda bizim öfkelenmemize sebep olan düşünce hangisi, karşıdaki ne yaptı da bizi öfkelendirmeyi başardı bunları kendimize sormalıyız. Ve hangi düşünce öfkelenmemize sebep oluyorsa, o düşünceyi beynimizden arındırmalı veya güzel bir düşünce ile değiştirmeliyiz. Böylelikle öfkeye sebep olacak bir düşünce beynimizde olmamış olur. İkinci olarak karşıdaki kişiye öfkelenmemek için onun hangi hareketinden rahatsız olduk ve neden öfkelendik bunu düşünmeliyiz. Ve o hareket karşısında biz haklıysak sakinliğimizi korumak gerekir. Fakat eğer karşıdaki kişi haklıysa bu taktirde o kişi için hiç canımızı sıkmadan, öfke duygumuzu daha önce belirttiğim şekilde kontrol altında tutmalıyız. Özet olarak öfke duygusunu dizginlemek için kendi düşüncelerimizi duruma göre şekillendirmeli ya da karşıdaki kişinin bizde ne gibi bir etki yarattığını gözlemleyip analiz ederek buna göre sakin ve doğru bir davranış sergileyebiliriz.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir