Okuyan İnsan Daha Bilgili ve Daha Başarılı Olur
Başarı 354 3

Okuyan İnsan Daha Bilgili ve Daha Başarılı Olur

Bilgelik çağında yaşıyoruz. Başarının en önemli kaynağı bilgidir. Allah’ın ilk emri “oku”dur. Kura’an, bilenlerle bilmeyenlerin bir olmadığını ifade eder. Bilenler, elbette üstündür, derece bakımından. Ülkeleri yönetenler hep okumuş, bilgili ve başarılı insanlardır. Başarılı yazarlar, ömürlerinin yarısını okuyarak geçirmişlerdir. Okuma alışkanlığı edinmeli, ibadet şevkiyle okumalı. Kahvelerde, meyhanelerde vakit öldürenlerin çoğu, okuma alışkanlığı edinememiş kimselerdir. Dilimiz, ancak edebiyat üstatlarının eserlerini okumakla zenginleşir. Büyük adamların eserlerini okumalıyız. Bu sayede hem düşünceleriniz gelişir hem de ifade yeteneğimiz güzelleşir. Okuyan insan, beynini besler, fikir jimnastiği yapar, beyin gücünü verimli kullanır ve zekasını geliştirir. Bilgi, beyin vitaminidir. Bir kitap veya yazı okuduğumuz zaman, yazarıyla sohbete dalmış oluruz. Okuduğumuz metin bize yazarın düşüncelerini anlatır. O fikirleri zihnimizde tartar; kabul veya reddederiz. Böylece biz de tefekkür etmiş oluruz. Okuma, insan düşüncesini besler; düşünme yeteneğimizi geliştirir, kelime hazinemizi genişletir. Okuma sayesinde konuşma kabiliyetimiz gelişir, düzgün ve güzel konuşur, güzel yazar hale geliriz. Okuma gaye değil, araçtır. Okurken bilgi edinmeli, faydalı şeyler öğrenmeli. Okuduğumuz metin tarih ile ilgili ise günümüze ışık tutmalı, ahlak kitabı okuyorsak davranışlarımız düzelmeli. Okuduğumuz bilgilerden faydalanmalı ve onları hayatımıza tatbik etmeliyiz. Aksi halde marangozluk kitabı okuduğu halde hiçbir şey yapamayan adama benzeriz. Okuma alışkanlığı edinebilmek gerçekten zordur. Hele televizyonların, cep telefonlarının insanı haber, film, şov, mesaj bombardımanına tuttuğu günümüzde, okuyabilmek sanatların en gücü fakat en faydalısıdır. Televizyon seyreden insan pasiftir. Resimler süratle gözünün önünden geçer ve düşünmek için vakit yoktur. Kitap öyle değildir. İstediğiniz yerde okumayı bırakır, okuduklarınız üzerine düşünebilirsiniz. Televizyon seyrederken faydalı programlar seçmeli. Bizi hiç ilgilendirmeyen, çoğu zaman insanları eğlendirmek hatta vakit öldürmek için hazırlanan programları seyretmenin faydası yoktur. Bilinçli televizyon seyretmeli, elimize kumanda aletini alarak saatlerce kanallar arasında gezerek vakit öldürmemeli ve hele bizi hiç ilgilendirmeyen, bize faydası olmayan programları izlememeli. Yoksa faydalı işlere zamanımız kalmaz. Günde bir-bir buçuk saatten fazla televizyon seyretmemeli. İki saatlik amaçsız bir televizyon programının zihni tembelleştirmesini, bir haftalık zihin egzersizleri ile ancak açabiliyoruz, der bir Alman bilim adamı.

Bu makale Ali Erkan Kavaklı’nın Başarıya Götüren Yol isimli kitabından alıntılanmıştır. Hayat Yayınları

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Okuyan İnsan Daha Bilgili ve Daha Başarılı Olur” üzerine 3 yorum

  1. Ort. Dr. Oğuz dedi ki:

    okumayan insan görsel olarak daha başarılıdır.

  2. Ferhat dedi ki:

    Evet doğru fakat azim, bilgi, başarı ve işlevsel olarak çok başarılı olabileceği söylenemez.

  3. Metin dedi ki:

    Okumak insanın beyin hücelerini yenilerken, sürekli kavramlar üzerinde yoğunlaşmaya iter buda beynin sürekli çalışmasını ve zinde kalmasını sağlar. Evet bu sayede okuyan insan daha bilgili ve başarılı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir