Özgüven Duygusu Yüksek İnsanlar Nasıl Davranır?
Özgüven 294 0

Özgüven Duygusu Yüksek İnsanlar Nasıl Davranır?

Melbourne Üniversitesinde yapılmış olan araştırmaya göre kendine karşı özgüven duyan insanlar daha çabuk terfi oluyor ve diğerlerine göre daha fazla maaş alma hakkını kazanıyor. Acaba bu insanların davranışları nasıl. Özgüven sahibi olan insanlar nasıl davranır?

Özgüven sahibi olan insanlar nasıl davranır?

Özgüven bir çok insanda farklı farklı şekillerde kendini gösterebiliyor. Fakat netleşmiş bir şekilde olan birşey vardır oda özgüven sahibi insanların şüpheli ve ürkek davranışlara sahip olan insanlardan daha üstün olmasıdır. Kendine güven duyan insanların davranışları diğerlerine göre farklıdır. Şimdi sırasıyla bu davranışlara değinelim.

Önce Kendilerine Bakarlar

Kendine karşı özgüven taşıyan insanlar diğer insanların kendileri hakkında ne düşündüklerinin aksine öncelik olarak kendi kendilerini nasıl gördüğüne odaklanırlar ve kendilerinden memnuniyet duyarlar. Kendine güven duyan insanlar şunu net olarak bilirler ki hiçbir zaman hiçbir şekilde diğer insanların istediği gibi iyi ve kötü olunmaz. Bu yüzden her zaman kendi isteklerini ön planda tutarlar.

Başkalarını Yargılamazlar

Kendine karşı güven sahibi olan insanlar başkalarını küçümseme gereksinimi duymazlar. Çünkü onların kendilerini iyi hissedebilmek adına başkalarını küçültmeye ve rezil etmeye ihtiyaçları bulunmaz. Ayrıca son olarak kendilerini başkaları ile kıyaslama ihtiyacıda hissetmezler.

Gerçekten İstemeden Evet Demezler

Özgüven sahibi insanlar istemedikleri şeye evet demek zorunda kalmazlar. Veya hayır denmesi gereken bir durumda “yapabileceğimi sanmıyorum” gibi cümleler kurmak yerine direk hayır derler. Tavırları kesin ve nettir.

Konuşmaktan Çok Dinlerler

Akıllı insan başkalarının aklından faydalanır. Kendine karşı özgüven sahibi olan insanlarda diğer insanları dinlerler ve böylelikle daha daha fazla şey öğrenebileceklerinin farkındadırlar.

Kendilerini Sınarlar

Göstermiş oldukları çaba ve gayretleri kendilerine küçük şeyler getirecek dahi olsa da asla kendilerini sınamaktan ve test etmekten geri kalmazlar. Küçük zaferlerin bile mutluluk getireceğini ve motivasyon sağlayacağını çok iyi bilirler.

İlgi Beklemezler

İnsanlar kendilerine ilgi göstersin diye herhangi bir eylem gerçekleştirmezler. Kendilerini önemli biriymiş gibi göstermek yerine bizzat kendileri olurlar.

Hata Yapmaktan Korkmazlar

Kendi fikirlerini özgür ve hür şekilde açıklamaktan korku duymazlar. Yapılmış olan her hatadan ders çıkarılması gerektiğini bilirler. Ve kendilerinin edinmiş oldukları doğrularını diğer insanlar için faydalı olarak görürler.

Diğer Kişileri Tebrik Ederler

Kendine karşı güven besleyen insanlar diğer insanları kıskanmaz ve onları küçümsemezler. Tam aksine başka insanların başarılarını tebrik bile ederler.

Yardım İstemekten Çekinmezler

Özgüven sahibi insanlar başkalarından yardım talep etmenin kendilerini küçük düşüreceğini düşünmezler. Kendilerinin hem güçlü hemde zayıf yanlarını çok iyi bilirler. Bu sebeple zayıf yönlerini güçlü kılabilmek adına başkalarından yardım isterler.

Kaynakça; Hürriyet

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir