Özgüven Duygusunun Faydaları
Özgüven 54 0

Özgüven Duygusunun Faydaları

Özgüven kişiye en zor zamanlarında güç ve enerji veren zorluklara karşı direnme gücü veren bir olgudur. Özgüven sayesinde kişi karşılaşmış olduğu zorluk ve benzeri gibi durumları çözme konusunda hiç zorluk yaşamaz ve çözüm sürecinde yapılanlar kişiye zevk ve lezzet verir.

Oysa özgüven duygusu olmayan ve özgüven problemleri yaşayan kişi karşılaşmış oldukları zorluklardan zararlı çıkar. Şöyle ki hep özgüven eksikliği yaşadığı için karşılaşmış olduğu zorluklar ona haddinden fazla zorluk hissi verir yani zorluk derecesinden daha fazla zorluk hissi yaşar.

Çünkü özgüven eksikliği olumsuzluk gibi durumları gözümüzde daha fazla büyütmemize sebep olur. Oysa kendine karşı özgüveni olan kişiye hem olumsuzluklar ve zorluklar değerinden daha kolay ve hafif gelir hemde yaşanan güzellikler dahada güzel bir hal alır.

Böylelikle özgüveni olan kişi hem güzellikleri daha güzel bir şekilde doruklarında yaşar hemde karşılaştığı zorluklar ona sıkıntı ve mutsuzluk yaşatmadan  kolay bir şekilde çözüme kavuşur. Bu yüzden her birimiz kendimize özgüven duyarsak her açıdan kolaylıklar ile karşılaşırız ve mutlu oluruz.

Bununla beraber özgüven dış dünyada yaşanan fakat elimizde olmayan bizden bağımsız şekilde gelişen olayların bize en az şekilde zarar vermesini sağlar. Şöyle ki karşılaştığımız ve elimizde olmayan dış etkenleri daha kolay bir şekilde atlatmamızı sağlar.

Yani herhangi bir zorluk ile karşılaştığımızda özgüven duygusu devreye girerek zorlukların vereceği sıkıntıyı ya en aza indirir yada tamamen ortadan kaldırır. Durum güzelliklere geldiğinde ise karşılaşmış olduğumuz pozitif ve mutluluk verici durumları özgüven ile daha güzel bir şekilde karşılar ve daha iyi şekilde değerlendirerek mutluluğumuz katlanır ve hayattan daha keyif alır bir hale geliriz.

Ayrıca özgüven bize mutluluğun ve kolaylıkların yanı sıra gerçekleştireceğimiz eylemlerde başarılı olmamızda önemli rol oynadığı için itibarda kazandırır. Görüldüğü üzere özgüvenin faydaları bu kadar fazla bununla beraber kişiye başka alanlardada faydası vardır. Ona da ilerleyen zamanlarda değinmeyi düşünüyorum.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir