Özgüven Kazanmak
Özgüven 121 0

Özgüven Kazanmak

Özgüven kişinin var olan yetenekleri ve becerileri hakkında olumlu düşünceler beslemesidir. Özgüven en zor anlarımızda bile bize motivasyon sağlar. Elde etmiş olduğumuz bu motivasyon ile zorluklara göğüs germe ve onlara dayanma gücünü kendimizde buluruz. Ayrıca özgüven sayesinde herhangi bir zorluk ile mücadele ederken o zorluklar bizi sıkmaz sıkamaz, tam aksine bizde zorluklara karşı özgüven kaynaklı bir dayanma gücü olduğu için zorluklarla mücadeleden mutluluk duyarız.

Özgüven sahibi olan insanın alması gereken bazı sorumlulukları vardır. Örneğin; özgüven sahibi olan biri hayata olumlu davranış ve tutumlar ile yaklaşmalıdır. Her zaman hayata karşı yapıcı olmalı ve kendine inanç duymalıdır. Çünkü özgüven bunu gerektirir. Özet olarak şöyle söylenebilir ki daha güzel ve mutlu bir hayat yaşamak için özgüven temel bir gereksinimdir.

Kendinize sürekli motive edici söyler söyleyen biri olmalısınız. Ayrıca çevrenizdeki insanlardan bu şekilde olanlarla dostluk kurmanız gerekir. Her zaman bize destek çıkan bizi harekete geçmemiz konusunda yüreklendiren kişiler ile vakit geçirmek gerekir. Böylelikle kendimize karşı olan inancımız artar ve bu vesile ile gerekli olan özgüven sağlanmış olur. Çevremizdeki insanların bize olan davranışları önemlidir. Bu yüzden güven kırıcı sözler sarf eden ve bizi yolumuzdan alıkoyan kişiler ile diyalog bile kurmamamız gerekir.

Kendimize karşı her zaman olumlu değerler vermeliyiz. Biz eğer kendimize kötü sözler söyler ve negatif değerler verirsek dış dünyadaki insanlarda bizi kendimizi gördüğümüz gibi görür ve onlarda size kendinize verdiğiniz değer gibi negatif yani olumsuz değer verir. Oysaki kendine karşı güzel değerler besleyen bir kişi yine aynı mantık sistemi ile dış dünyadaki insanlar o kişiye kendine vermiş olduğu değer üzerinden değer vererek yaklaşım sağlarlar.

“Benim hiçbir yeteneğim yok veya herhangi bir özelliğe sahip değilim” gibi düşüncelere aklınızda yer vermeyin. Her insan farkında olmasa da bazılarına göre daha avantajlı durumdadır her ne kadar kendini kötü durumda zannederse zannetsin. Siz sadece kendinizden iyi olanlara baktığınız için, onlar ile kendinizi kıyasladığınız için hep kendinizi kötü durumda görüyorsunuz. Bu taktirde yapılması gereken hep bizden daha iyi durumda olanlara değil, daha kötü durumda olanlara bakmak ve halimizden memnuniyet duymaktır.

Yok eğer sürekli kendinizden daha iyi konum ve durumda olanlara bakarsanız isyan bataklığına girer ve elinizdekilerin değerini bilmeyen bir hal alırsınız. İşte o zaman gerçekten elinizdekileri kaybeder ve tamda düşündüğünüz gibi herhangi bir yeteneğiniz veya özelliğiniz kalmaz çünkü değerini bilmediğiniz için elinizden yitip gider. Tek yapmak gereken öğrenme yada örnek edinme amacındaysanız sizden yukarıdakilere bakmak, halinizin değerini bilip, yetinmek istiyorsanız sizden aşağıdakilere bakmaktır. Böylelikle orantılı bir şekilde denge sağlanmış olur.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir