Özgüven
Özgüven 290 2

Özgüven

Özgüven (Kendine Güvenmek)

Özgüven tabirinin tanımı kendinize vermiş olduğunuz değer, kendiniz hakkında nasıl düşündüğünüzdür. Eğer sizde kendinizi sürekli küçümsüyor, kendinize kötü sözler söylüyor, başarılarınızı önemsemeyip başarısızlıklarınızı önemsiyorsanız özgüven problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Özgüven Nasıl Oluşur?

Kendine karşı güven besleyen bir kişinin hayata ve kendisine karşı beklentileride oldukça gerçekcidir. Hatta yeri gelir bazı beklentileri gerçek olmaz fakat kişi yinede kendini olduğu gibi kabul eder ve yapamadıkları eylemlerden dolayı kendisini yıpratmaz. Kendine karşı özgüveni olan bir kişinin hayatı kendi kontrolü ve denetimi altındadır.

Öte yandan özgüven tabirinin kökenine inmek gerekirse kişiye göre değişkenlik göstermekle beraber özgüven oluşumu çocukluk zamanlarınızdaki anne baba tutumu ilede ilgilidir. Aile bireylerinin çocuğa karşı davranış ve tavırları çocuğun dış dünyaya karşı olan tutum ve tavırlarını doğrudan etki altında bırakmaktadır.

Hatta araştırmacılara göre temel güven duygusu bebeklikten itibaren başlar. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren ilk ilişki kurduğu kişi ya annesidir yada annesi yerine koyduğu kişidir. Bu ilişki sağlam temeller üzerine kurulduysa bebekte annesinden sevgi ve benzeri gibi duyguların gereksinimlerini edindiyse annesine karşı güven duymaya başlar. Eğer bu ilişki negatif bir şekilde gelişim gösterirse bebekte bu durumdan etkilenir ve hayata negatif bir değer ile başlangıç yapar.

Özgüven Kazanma Yolları

Özgüven kazanmak hayatın zorluklarına karşı direnç göstermek ve herşeye rağmen mutlu olmaya layık bir kişi olma tecrübesidir. Herkes kendince kafasında kurgulamış olduğu dünyanın içerisinde yaşam sürmektedir. Dolayısıyla kendini özgüvensiz olarak gören kişi bu durumu kendi kafasında oluşturup kurgulamıştır.

Her ne olursa olsun kendinize karşı güven duymalı ve kendinize karşı negatif sözler söylemeyi bırakmalısınız. Kendinize karşı söylemiş olduğunuz sözler eğer çok uzun bir zaman dilimi aldıysa, bu durum artık sizin değişmez bir hakikatiniz haline gelmiştir. Her gün gün aşırı kendinize ben özgüvensizim demek yerine kendinize güzel sözler ve iltifatlar etmelisiniz. Tabii kide doğal olarak bunları ilk söylemeye başladığınızda yapmacık gelebilir ve inanmayabilirsiniz. Ama yinede yılmadan kendinize hiç durmadan güzel sözler söylemelisiniz. Böylelikle zaman gelecek inanmadığınız ve gerçek olmadığını düşündüğünüz bu sözler size gerçekmiş gibi gelecek ve en sonunda gerçek olacaktır.

Kaynakça; Yeni Yaşam Okulu

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Özgüven” üzerine 2 yorum

  1. Mehmet dedi ki:

    Özgüven her zaman insanın kendine güvenmesiyle bir çok kapının açılmasını sağlamaktadır. Gerçekten güzel konuya değinmişsiniz. Erkek ve bayan ilişkileri içerisinde de en güzel kızı tipinizle değil kendinize olan güveninizle tavlarsınız tabiri caizse.

  2. Ferhat dedi ki:

    Çok haklısınız değerli yorumunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir