Psikolojik Körlük

Psikolojik körlük gerçek bir ifade biçimiyle fiziksel boyutta bir körlük demek değildir. Psikolojik körlük denen bu hastalıkta kişi çevresindeki fiziksel nesneleri görür fakat neyi ifade ettiğini ve nesnenin bünyesinde barınan anlamı ve manayı göremez. İşin kötü tarafı bu rahatsızlığının pekte farkında değildir. Sadece bu hastalık başlamadan evvel sağlıklı bir şekilde görmüş olduğu imgeleri yeniden aklında canlandırarak kategorize eder ve bu şekilde görür. Bir diğer ifade şekliyle gözleri görür fakat manevi boyuttaki kalp gözü kapanmıştır bu sebeple sadece fiziksel öğeleri görür. Kalp gözüyle herhangi bir maneviyatı hissetmeyeceğinden fiziksel öğelerin ne anlam ifade ettiğini kavrayamaz.

Psikolojik Körlük Tedavisi

Bu hastalığı tamamen yok edip yeniden eskisi gibi görmek için bazı görme egzersizleri yapılmasında fayda var. Görmüş olduğumuz fakat altında yatan anlamı sezemediğimiz her objeye bütün dikkatimizi toplayarak odaklanmalıyız. Bu odaklanma objenin manevi boyutunu ve anlamını algılayana kadar devam etmelidir. Bu egzersizlere özellikle anlaması zor ve derin manalar barındıran objelerden başlamak diğer basit anlam taşıyan nesneleri de algılayabilmemiz ve görmemiz konusunda daha faydalı olacaktır. Bu süreç içerisinde birey olmuyor diye düşünüp vazgeçebilir. Böyle durumlarda kendisini motive etmeli ve bu egzersizlere psikolojik körlük tamamıyla geçene kadar devam etmelidir. Mümkün olan her türlü objeyi incelemeye almak, anlamak ve iyice odaklanıp görme yeteneğini yeniden kazanması gerekir. Aksi taktirde çevreyi görecek fakat farkında olmayacaktır. Buda insanda dalgınlık meydana getirir.

Not: Bu sorun maalesef ki bende de bulunmaktadır. Gözlerim kör değil fakat kalp gözüm kör. Kalp gözüm kör olduğu için maneviyatı ve nesnelerin ne ifade ettiğini anlamakta zorluk çekiyorum. Bunun için ibadet etmemizde fayda var. Kalp gözü ile ilgili bazı dualarımızı ve dileklerimizi Allah’a arz ederek yardım istemeliyiz ve sabrederek egzersizlere devam etmeliyiz. Bence psikolojik körlük kişiye zarar veren kötü düşüncelerden ötürü meydana gelmiştir. Çünkü ilk kötülük yaptığım günü hatırladığımda kalbimde bulunan bu siyah ve karamsarlık hissi başlamıştı. Şimdi ise bütün kalbimi kapladı ve artık çevrenin farkında değilim boş boş bakınıyorum.  Bu durumda psikolojik bir destek almakta fayda var.

Kaynakça; Uzm. Psikolog Bülent Korkmaz

www.krmgelisim.com

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir