Risk almak

Hayatımızda değişim yaşanmasını istediğimizde veya kendimizi geliştirmemiz adına herhangi bir eylem gerçekleştirdiğimizde hemen içimizi bir korku ve kaygı kaplar ve bu duygulardan dolayı kişi kendini değiştiremez, ya da kendini geliştirmek için bir şeyler yapamaz. Yapsa da etkili olmaz. Böyle duyguları taşıyan insanlar genellikle risk almaktan korkarlar. Genellikle güzel bir hayat yaşayan insanlarda yeni bir hayata adım atacakken hemen aklına “ya eski güzel hayatımı kaybedersem” diye bir düşünce gelir ve risk alamaz, risk almaktan haddinde fazla korkar ve o kalıplaşmış güzel gibi görünen bir hayatın içinde sıkışır kalır. Oysaki risk alan insan kendinden emin, ne yaptığını bilen bir insandır. Bu yüzden gerçekleştirmesi gereken eylemi muhakkak sonuca ulaşana kadar uğraşır ve gerçekleştirir. Önünde de bir engel yoktur. Çünkü kaygı ve endişe gibi duygulara sahip değillerdir, böylelikle herhangi bir eylem gerçekleştirirken kaygı ve endişe sorunundan kaynaklı bir sıkıntıda yaşamazlar. Buda sorunları daha detaylı bir şekilde analiz etmelerine ve cesur bir şekilde sorunlarla yüzleşmesine sebebiyet verir. Risk almaktan korkmayan insanlar sadece sonuçlar ile ilgilenir ve karşılaşmış olduğu her problem ile yüzleşerek onları bertaraf eder. 

Risk Alan İnsanla Risk Almayan İnsanın Temel Farkları

  • Risk alan insan cesurdur hayatından ve eylemlerinden başka hiçbir şeye önem vermez dolayısıyla sahip olduğu bir şeyi kaybetme korkusu yaşamaz. Buda onun kaygısız ve korkusuz yaşam sürmesine sebep olur.
  • Risk almayan insanda ise korku duygusu çok yoğun bir şekilde hissedilir. Sürekli “ya yanlış yaparsam ya elimdekileri kaybedersem ben ne yaparım” gibi düşüncelere sahiptir. Buda açık bir şekilde ifade ediyor ki bu kişi elinin altındakilere önem veriyor. Dolayısıyla onları kaybetmekten korkuyor bu yüzden kaybetmemek için kendi duvarını yıkmak ve yeni bir hayata atılmak için herhangi bir eylem gerçekleştirmiyor. Hal böyle olunca risk almakta istemiyor.
  • Risk alan insan endişe taşımadığı için başarılı olma ihtimali çok yüksektir.
  • Risk almayan insan endişe taşıdığı için, hep hata yapma korkusunu omuzlarında taşıdığından başarısız olma ihtimali yüksektir.
  • Risk alan insan oluşabilecek sorun ve problemleri önceden kavrayabildiği için bu sorunları aşar ve doğrudan yapması gerekeni yaparak sonuca ulaşır.
  • Risk almayan insanda, oluşabilecek bazı problemleri hissedebilir. Fakat bu problemleri nasıl atlatıp sonuca ulaşacağını bilemez.

Bahsedildiği üzere risk almak aradaki engelleri kaldırarak sonuca daha verimli ve kolay bir şekilde ulaşmamıza sebep oluyor. Böylelikle isteklerimiz ile aramızda herhangi bir engel kalmamış oluyor.

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir