Sessiz Kalmak
Kişisel Gelişim Yazıları 23 0

Sessiz Kalmak

Herhangi bir olay karşısında bazen sessiz kalmamız bizim çıkarımıza ve faydamıza olacaktır. Zaten eğer haksız bir konu karşısında sergilememiz gereken tavır sessiz kalmak olmalıdır. Çünkü haksız olduğumuz için karşı tarafı susturabilmek adına illaki ya hiç konuşmayacağız yada bir iki cümle kurduktan sonra tamamen susacağız. Ama ben çoğu zaman haklı olduğumda da sessizliğimi korurum bununda tabi ki bir sebebi var.

Haklıyken Sessiz Kalmak

Tatsız bir olay yaşandığında veya tartışma çıktığında eğer karşımdaki insan çirkin ve çirkef tavırlar sergiliyorsa, hiç oralı olmam ve sadece susarım. Çünkü benim en büyük tepkim tepkisizliğimdir prensibini benimsemişimdir. Ben sessiz kaldığım zaman karşı tarafa cevap hakkı vermemiş olurum ve ona bir cevap hakkı doğmaz. Fakat eğer halen konuşmaya devam ediyorsa bu seferde kendi kendine konuşmaya devam eder. Yani yine tepki vermem.

Aradan belirli bir süre geçtikten sonra karşıdaki kişi fark eder ki boşuna konuşuyor ve ben onu umursamıyorum. Hal böyle olunca sinirler daha da bozulmaya başlar ve hakaret yağdırmaya başlar. Yine bir tepki alamayacağı için çenesini kapar. Böylelikle ben bana saygısızlık yapan biri için moralimi bozmamış ve canımı sıkmamış olurum. Fakat karşımdaki bütün öfkesini kusana kadar konuşur, kendi sinirlerini bozar ve kendini yıpratır. Benim yaptığım tek şey onu kendi yaptıkları ile kontrol etmektir.

Sessiz Kalmanın Yararları

Burada anlatmak istediğim nokta şudur; Eğer biri size hakaret ediyorsa böyle basit ve aciz bir insan için kendi sinirlerinizi bozmayın, kendinizi yıpratmayın ve moralinizi bozmayın. Neden can sıkıcı tipte bir insan için kendinize zarar dokunduracak bir şey yapasınız ki. Ama sessiz kalmanın da adabı vardır. Yani yeri geldiğinde sesinizi çıkarıp hala orada olduğunuzu onlara boyun eğmeyeceğinizi belli etmeniz gerekir.

Eğer her türlü olayda sessiz kalırsanız bir süre sonra nasıl olsa sesini çıkarmıyor diye tepenize çıkmaya çalışırlar. Bu sebeple bu aşamaya gelmemek için yalnızca gerektiği zaman varlığınızı hissettirmek için sesinizi belli ölçülerde çıkarabilirsiniz. Benim en çok sevdiğim nokta ise ben sessizken onlar kendini yırtıyor, kendini paralıyor olan yine kendisine oluyor ben keyfime bakıyorum. Size de öneririm.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir