Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigarayı bırakmayı planlayan bir insan genellikle bir tane daha içeyim, bir taneden bir şey olmaz düşüncesi ile sigarayı yeniden eline alır ve içmeye başlar. Fakat bu bir tane ile kalmaz devamı gelir. Birde “şu zaman, bu zaman bırakacağım” deseler de yine bırakamazlar. Unutmamak gerekir ki sigarayı bırakmayı başka tarihlere ertelemek hiçbir işe yaramaz. Kendinizi yine sigara içerken bulursunuz. Dolayısıyla sigarayı birden ve aniden bırakmak gerekiyor. Ertelemek hiçbir işe yaramaz. Fakat aniden sigara içmeyi kesmek için bazı şartlar vardır.

Sigara Bırakma Tekniği

Aniden sigarayı bırakmak için kesin bir karar vermeniz gerekiyor. Kesin bir karar içinde sigaradan zarar gördüğünüzü, sigara içmekten pişmanlık duymanızı veya sigaranın kişinin sağlığına ne kadar zarar verici olduğunu düşünüp, kavramak ve anlamak gerekiyor. Ve bu doğrultuda artık bilinçlenmiş bir insan olarak karar vermeniz daha kolay olacaktır. Fakat yine karar vermenize rağmen sigaraya yeniden başlıyorsanız bu taktirde bahsetmiş olacağım tekniği deneyebilirsiniz. Bu teknik şöyledir; kesin bir karar ile kendinize “bir zaman kadar sigara içmeyeceğim ve süre bitince sigaradan kurtulmuş olacağım” diye bir söz vermeniz gerekiyor. Yani söylemek istediğimi özetlemek gerekirse; “Sigara içmeme kararı aldım ve toplamda 15 günün 14. gününe kadar sigara içmeyeceğim ve 15. gün geldiğinde hala içmeden durabildiysem artık kurtulmuş olacağım” diye kendinize telkin verebilirsiniz. Fakat yanlış anlaşılmasın bu süreç içinde sigara içmekten ve ertelemekten değil, içmemekten bahsediyorum. Belirlemiş olduğum bu süreç temsilidir. Süreyi siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz. İlk günler vücut nikotin yoksunluğu yaşayacağı için biraz garip hisler ve yemek yerken bazı problemler yaşayabilirsiniz. Fakat sigara içmemeyi alışkanlık haline getirdiğiniz zaman artık sorun yaşamayacaksınız.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigarayı bırakmanız ile beraber, artık sigaraya mahkûm olmayacaksınız. Üstünüze sigara kokusu sinmemiş olacak, çevrenizdekileri de kendinizle beraber zehirlemeyeceksiniz, sigara kokusunu bastırmak veya gidermek için üzerinize parfüm veya koku sürmek gerekmeyecek ve son olarak sağlıklı ve güzel kokan bir insan olacaksınız. Ve son olarak kendinize ben sigara içerken daha kötü hissediyordum, sigarasız daha mutluyum, daha önce neden içmişim, keşke hiç içmeseydim de hayatımı riske sokmasaydım diyeceksiniz.

 

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

“Sigara Nasıl Bırakılır?” üzerine 1 yorum

  1. Taha dedi ki:

    Sigarayı bırakmak için sağlam bir iradeye sahip olmak gerekiyor. Ben geçenler de denedim ama bırakamadım. Birde bırakmaya çalışırken bile kendimi yemeğe verdim ve şişmanladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir