Zamanı Verimli Kullanma
Kitaplardan Notlar 48 0

Zamanı Verimli Kullanma

Zamanı Verimli Kullanma

Başarının en önemli göstergelerinden biri verimliliktir. Ne kadar süre çalıştığınız değil, ne öğrendiğiniz önemlidir. Çoğu zaman zamanla yarışırız. Öğrenciler, özellikle test sınavlarında zamanın önemini daha iyi kavrar. Cevapları bilmeniz yetmez, zamanında yapabilmeniz gerekir. Sadece sınavlarda değil, hayatın bütününde zamanı verimli kullanmak önemli çünkü zaman sahip olduğumuz en büyük hazine. Zamana değer vermeli, zamanı verimli kullanmak ve onu bozuk para gibi harcamamak gerekir. Şimdi gelelim zamanı verimli kullanmanın yollarına.

Zamanı Verimli Kullanma Yolları

 1. Uygulanabilir bir plan yap. Zayıf yönlerini tespit et. Planı bozan engelleri yok et.
 2. Çalışmanın yeterliliğini saat ile ölçme. Harcadığın zaman değil, elde ettiğin sonuç, öğrendiğin bilgi, ürettiğin iş önemli.
 3. Günlük hedefler belirle. Bu hedeflere ulaşmaya çalış.
 4. Dinlenerek ders çalış. Başlangıçta dikkatin yüksektir, yavaş yavaş azalır. Bitişe doğru bir hamle daha yaparsın, tekrar yükselir. Bunun için başlangıç ve bitişleri çoğalt.
 5. Gereğinden fazla titiz olma. Dersini ve işini sırasıyla yapıp bitirmek, çok iyi yapacağım endişesiyle bitirememekten önemli.
 6. Derslere önem sırasına göre çalış. Önemli ile acele işi ayır.
 7. Karar vermek için vakit kaybetme. Hemen hareket geç.
 8. Kararlı ol. Eninde sonunda yapmak zorunda olduğun işi, ödevi erteleme, geciktirme. Ertelemenin faydası olmaz.
 9. Bir işi bitirmeden başka bir işe geçme. Tamamlanmamış iş, başlanmamış iştir.
 10. Tahmin edemediğin zorluklar ve problemler için de zaman ayır. Gerektiği zaman dostlarına ve arkadaşlarına zamanım yok diyebilmelisin. Hayır demesini bil.
 11. Planının bozulmasına, zamanının başkaları tarafından çalınmasına izin verme.
 12. Her plan ideal bir gözle yapılır. Uygulamada aksamalar olur. Aksamalara önem verme. %60 uygulanabilen bir plan başarılıdır.
 13. Plan uygulanmıyorsa yeniden yap. Uygulanabilir bir plan yapana kadar uğraş.
 14. Tembellik sebebiyle planları erteleme. Aksi halde pişman olursun. Ezana dikkat et, müezzin namaz vakti geldiğinde ezanı okur. Dakikalar önemlidir. Allah zamanı önemsememizi istiyor.
 15. İradeni güçlendir ve planları kararlılıkla uygula, planlı çalışırsan hedefe ulaşır ve mutlu olursun.

Kaynak Kitap; Başarıya Götüren Yol
Yazar; Ali Erkan Kavaklı
Hayat Yayınları

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir