Zihin ve Beyin İlişkisi
Beyin Gücü 236 0

Zihin ve Beyin İlişkisi

İnsan doğar doğmaz, beyninde, vücudunun diğer hiçbir hücresinde olmayan hareketlenmeler olur ve beyin adeta insanın iletişim sistemini kurmaya başlar. Dünyaya yeni gelen her çocuğun beyni, henüz bir işletim sistemi yüklenmemiş Bilgisayar gibidir. Çocuk doğar doğmaz, beyin hücreleri, içinde bulunduğu çevreye göre şekillenir. O yüzden de insanın içinde doğduğu çevre, çok ama çok önemlidir. Beyin hücrelerinin bu ilginç özelliğinden dolayı, ilk günlerde aldığımız etkiler büyük önem taşır. Çünkü o sırada göz burun, kulak, dil ve deri aracılığı ile elde edilen dış izlenimler beynimizde “anatomik” değişimlere yol açar ve adeta beynimizi formatlar. Orada bir dizi, dış dünyayı algılama birim, ölçü ve tartılanı oluşturur. Zihin diye adlandırdığımız bir tür “arayüz” teşhis edilir. Beynimiz, aldığı bu izlenimlerle kendisini biçimlendirir ve hücreler arası bağlantılar da bu izlenimlere göre oluşur. Yeni doğmuş çocuğun kulağına ezan okunması veya onun vaftiz edilmesi bile o sistemin belirlenmesi ameliyesinden başka bir şey değildir ve gerçekten bu ameliye son derece önemlidir. Çünkü o anda beyne yüklenen işletim sistemi, daha sonraki bütün tavırlarımızı belirleyecek en önemli gelişmedir. Hayatımızın daha sonraki bütün eylemlerini; daha doğrusu bu evrendeki pozisyonumuzu belirleyecek bir biçimlendirmedir o anda beynimizde yaşanan. İşte çevre tarafından disketimize atılan bu formata da zihin diyebiliriz.

Astrologlar, insanın doğduğu ana, dünyanın içinde bulunduğu enlem ve boylam ile yıldızların o andaki konumuna çok ehemmiyet verirler. Doğduğumuz noktadan gökyüzüne bakıldığında görülebilen yıldızların birbiriyle yaptıkları açılar ve konumlarını gösteren haritaya astrolojide HOROSKOP denir. İşte astrolojide, insanın doğduğu andaki gökyüzü haritasını gösteren bu horoskobun aslında, kişinin zihinsel işletim sisteminin de ipuçlarını verdiğine inanılır. Bu, pek yabana atılacak bir varsayım değil. Malum, insanın horoskobu bir kere sabitlendi mi asla değişmez. Daha sonraki gelişmeler, gökyüzünde meydana gelen değişmelerin o temel şablon ile karşılaştırılması sonucu elde edilen verilerden ibarettir.

İşte bu sebeplerle insanın horoskobunu bilmek, kişinin kapasitesini belirlemede ve beyninin nasıl çalıştığını kavramada ve zihninin, nasıl bir işletim sistemi altında çalıştığını bilmede büyük önem taşır.

Bu makale Mehmet Ali Bulut’un Ruhun Deşifresi isimli kitabından alıntılanmıştır. Hayat Yayınları

Ferhat Arslan {Ferhat}

Selam 26 yaşındayım kişisel gelişim hakkında kendime yetecek kadar eğitim aldım. Edinmiş olduğum bilgiler doğrultusunda paylaşım yapıp hem kendimi geliştirmek hemde sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir